ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական գործի նախաքննությամբ բացահայտվել է բարձրաստիճան պաշտոնատար անձին առանձնապես խոշոր չափերով` 4.599.800 ՀՀ դրամին համարժեք 10.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք տալու դեպք:
Քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցներով հիմնավորվել է, որ Ս. Զ.-ն 2021 թվականի դեկտեմբերին և 2022 թվականի հունվարին դիմել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության ջրային կոմիտեի նախագահ Վահագն Գևորգյանին` նրա օգնականի, տեղակալի կամ գլխավոր քարտուղարի պաշտոններում նշանակվելուն նպաստելու համար, սակայն բոլոր դեպքերում նրանից մերժում է ստացել:
Այնուհետև՝ 2022 թվականի ապրիլի 27-ին, Ս. Զ.-ն ոռոգման համակարգի վերաբերյալ առաջարկություն ներկայացնելու պատրվակով այցելել է ՀՀ ՏԿԵՆ ջրային կոմիտե և հանդիպել Վահագն Գևորգյանին: Վերը նշված պաշտոններից որևէ մեկում նշանակվելու համար կոմիտեի նախագահի կողմից ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարին առաջարկություն ներկայացնելու կամ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնին նշանակվելու գործընթացին պաշտոնից բխող հեղինակությունն օգտագործելով նպաստելու համար Ս. Զ.-ն Վահագն Գևորգյանին որպես կաշառք տվել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 4.599.800 ՀՀ դրամին համարժեք 10.000 ԱՄՆ դոլար, որը փակ թղթապանակով դրել է նրա աշխատասեղանին` նշելով, որ դրանում առկա են փաստաթղթեր և խնդրելով ուսումնասիրել դրանք:
Վահագն Գևորգյանը, պարզելով, որ թղթապանակում առկա են ոչ թե փաստաթղթեր, այլ կաշառքի առարկա հանդիսացող գումար, այդ մասին անմիջապես հայտնել է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությանը, ապա` 2022 թվականի ապրիլի 29-ին իր աշխատասենյակ է կանչել Ս. Զ.-ին: Վերջինս Վ. Գևորգյանի պահանջով վերցրել է իր կողմից որպես կաշառք տված գումարը, որից անմիջապես հետո բռնվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից: Կատարված անձնական խուզարկությամբ նշված գումարը հայտնաբերվել ու վերցվել է Ս. Զ.-ի մոտից:
Վերը նշված հանցավոր արարքի կատարման համար Ս. Զ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:

В ходе предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому Антикоррупционным комитетом РА, раскрыт случай дачи высокопоставленному должностному лицу взятки в особо крупных размерах - 10.000 долларов США, эквивалентных 4.599.800 драмам РА.
Достаточными доказательствами, приобретенными по уголовному делу, было обосновано, что С. З. в декабре 2021 года и январе 2022 года обратился к председателю водного комитета Министерства территориального управления и инфраструктур РА - Геворгяну Ваагну, для содействия его назначению на должности помощника, заместителя или генерального секретаря, однако во всех случаях получил от него отказ.
Затем, 27-го апреля 2022 года, С. З. под предлогом представления предложения относительно ирригационной системы посетил водный комитет МТУИ РА и встретился с Геворгяном Ваагном. Для того, чтобы председатель комитета представил Министру территориального управления и инфраструктур РА предложение о назначении на одну из вышеуказанных должностей или, используя исходящий от должности авторитет, способствовал процессу назначения на должность генерального секретаря, С. З. дал Геворгяну Ваагну в качестве взятки в особо крупных размерах-10.000 долларов США, эквивалентных 4.599.800 драмам РА.
Геворгян Ваагн, выяснив, что в папке находятся не документы, а деньги, являющиеся предметом взятки, немедленно сообщил об этом в Службу национальной безопасности РА, затем 29-го апреля 2022 года вызвал С. З. в свой кабинет. По требованию Геворгяна В. последний взял сумму взятки, сразу после чего был задержан сотрудниками СНБ РА. При личном обыске указанная сумма была обнаружена и изъята у С. З.
За совершение вышеуказанного преступного деяния С. З. было предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 312 Уголовного кодекса РА. В его отношении избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.