ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ Ռ. Ս.-ն, զբաղեցնելով Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դատավորի օգնականի պաշտոնը, խարդախությամբ պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով դատապարտյալից գումար է հափշտակել:
Մասնավորապես` պարզվել է, որ Ռ. Ս.-ն ծանոթություն է հաստատել Դիլիջան քաղաքի բնակիչ Ս. Հ.-ի հետ, որը Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի` 2016 թվականի հուլիսի 8-ի դատավճռով մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված արարք կատարելու մեջ և դատապարտվել ազատազրկման: Դրանից հետո` 2017 թվականի հունիսի 21-ին, դատապարտյալի պաշտպանը դիմում է մուտքագրել Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան` Ս. Հ.-ի նկատմամբ նշանակված ազատազրկման ձևով պատժատեսակը հանրային աշխատանքներով փոխարինելու վերաբերյալ:
Դատավորի օգնական Ռ. Ս.-ն, տեղեկացված լինելով վերը նշված դիմումի մասին և նպատակ ունենալով դատապարտյալից խարդախությամբ գումար հափշտակել, Ս. Հ.-ին հայտնել է, որ որպես պատժատեսակ նշանակված ազատազրկումը հանրային աշխատանքներով փոխարինելու համար անհրաժեշտ է 300.000 ՀՀ դրամի պետական վճարում կատարել, մինչդեռ օրենքով որևէ նման վճարում սահմանված չի եղել:
Արդյունքում` Ռ. Ս.-ն Վանաձոր քաղաքում հանդիպել է դատապարտյալ Ս. Հ.-ի հետ և նրանից ստացել 300.000 ՀՀ դրամ գումարը:
Քննության առնելով Ս. Հ.-ի պաշտպանի դիմումը` Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը որոշում է կայացրել հիշյալ դիմումն ըստ ընդդատության ուղարկելու վերաբերյալ, որից հետո դատապարտյալ Ս. Հ.-ի պահանջով Ռ. Ս.-ն հիշյալ գումարը վերադարձրել է նրան:
Ռ. Ս.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1.1 կետով նախատեսված հանցավոր արարքի կատարման համար:
Նախաքննությունն ավարտվել է: Քրեական վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկողություն իրականացնող դատախազին` այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

По уголовному производству, осуществленному в Антикоррупционном комитете РА, было обосновано, что Р. С., занимая должность помощника судьи Суда первой инстанции общей юрисдикции марза Гехаркуник, обманным путем, используя должностное положение, похитил у осужденного деньги.
В частности, было установлено, что Р. С. познакомился с жителем Дилижана С. Г., который по приговору Суда первой инстанции общей юрисдикции марза Гехаркуник от 8 июля 2016 года был признан виновным в совершении деяния, предусмотренного частью 2 статьи 242 Уголовного кодекса РА и приговорен к лишению свободы. После этого, 21 июня 2017 года, защитник осужденного подал заявление в суд общей юрисдикции марза Гехаркуник о замене назначенного в отношении С. Г. наказания в виде лишения свободы на общественные работы.
Помощник судьи Р. С., будучи информированным о вышеуказанном заявлении и, имея целью похитить деньги у осужденного путем мошенничества, сообщил С. Г., что для замены назначенного в качестве наказания лишения свободы общественными работами необходимо произвести государственную выплату в размере 300.000 драмов РА, в то время как законом такой выплаты не было установлено.
В результате Р. С. встретился в Ванадзоре с осужденным С. Г. и получил от него 300.000 драмов РА.
Учитывая заявление защитника С. Г., Суд первой инстанции общей юрисдикции марза Гехаркуник вынес постановление о направлении упомянутого заявления по подсудности, после чего, по требованию осужденного С. Г., Р. С. вернул ему упомянутую сумму.
Р. С. предъявлено обвинение в совершении преступного деяния, предусмотренного пунктом 1.1 части 2 статьи 178 Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие окончено. Материалы уголовного производства с обвинительным заключением переданы осуществляющему надзор прокурору с ходатайством об их утверждении и направлении в суд.