ՀՀ ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչությունից ստացված նյութերի հիման վրա Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ ոստիկանության առանձին պաշտոնատար անձանց կողմից կաշառք պահանջելու և ստանալու, պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու, ինչպես նաև քաղաքացիների կողմից ոստիկանության պաշտոնատար անձանց կաշառք տալու առերևույթ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ:
Քրեական վարույթով փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանության» տեսուչներ Կ. Հ.-ն, Կ. Մ.-ն և Ա. Ա.-ն երթևեկության կանոնների խախտումներ, իսկ որոշ դեպքերում անգամ կոպիտ խախտումներ թույլ տված՝ առանց ԱՊՊԱ պայմանագրի կամ վարորդական վկայականի երթևեկող, նույնիսկ վարորդական իրավունքից զրկված բազմաթիվ վարորդների նկատմամբ արձանագրություններ չկազմելու դիմաց վերջիններից պահանջել և ստացել են մինչև 10.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Բացի այդ, նախաքննությամբ տվյալներ են ստացվել նաև այն մասին, որ ոստիկանության հիշյալ պաշտոնատար անձինք, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, չարաշահել են պաշտոնեական դիրքը և խախտումներ թույլ տված վարորդների նկատմամբ վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություններ չեն կազմել:
30.01.2023 թ.-ին ՃՈ տեսուչներ Կ. Հ.-ն, Կ. Մ.-ն և Ա. Ա.-ն կաշառք պահանջելու և ստանալու կասկածանքով ձերբակալվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից:

На основании материалов, поступивших из Управления внутренней безопасности Полиции РА, Антикоррупционный комитет РА возбудил уголовные производства по видимым преступлениям, связанным с вымогательством и получением взяток отдельными должностными лицами Полиции РА, злоупотреблением должностным положением, а также по делам о даче взятки гражданами должностным лицам полиции.
В рамках уголовного производства были получены фактические данные о том, что инспекторы полиции «Дорожная полиция» К. Г., К. М. и А. А. потребовали и получили взятку в размере до 10 000 драмов РА в обмен на несоставление протоколов в отношении многих водителей, нарушивших правила дорожного движения, а в некоторых случаях даже совершивших серьезные нарушения, управляющих без договора ОСАГО или водительских прав, даже в отношении лиц, лишенных водительских прав.
Кроме того, на предварительном следствии также было установлено, что вышеуказанные сотрудники полиции из личной заинтересованности злоупотребляли своим должностным положением и не составляли протоколы об административных правонарушениях в отношении водителей, допустивших нарушения.
30.01.2023г. инспекторы ДП К. Г, К. М. и А. А. были задержаны следователем Антикоррупционного комитета РА по подозрению в получении и требовании взятки.
Ведется следствие. Принимаются необходимые оперативно-розыскные мероприятия, а также проводятся следственные и процессуальные действия в целях установления всего комплекса видимых преступлений, а также лиц, их совершивших.