ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ Երևանի քաղաքապետարանի «Երևանի աղբահանություն և սանիտարական մաքրում» համայնքային հիմնարկի տնօրեն Ա. Գ.-ն իր տեղակալի և այլ անձանց օժանդակությամբ, վատնման եղանակով ու պաշտոնեական կեղծիք կատարելու միջոցով, հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերով` ավելի քան 17 մլն ՀՀ դրամ, ինչպես նաև պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու հետևանքով ավելի քան 1 մլն ՀՀ դրամի վնաս է պատճառել Երևան համայնքին:
Մասնավորապես, նախաքննությամբ պարզվել է, որ վերը նշված հիմնարկի տնօրեն Ա. Գ.-ն, նախնական համաձայնության գալով իր տեղակալի` Կ. Թ.-ի հետ, վերջինիս ցուցում է տվել հավաքագրել վստահելի անձանց և նրանց հետ ձեռք բերել որոշակի պայմանավորվածություն` դրամական փոխհատուցման դիմաց համայնքային հիմնարկում աշխատանքի ընդունվելու, սակայն փաստացի աշխատանքի չհաճախելու վերաբերյալ: Ըստ այդմ` Կ. Թ.-ն իր մի շարք ազգականներին հանձնարարել է աշխատանքի ընդունվելու վերաբերյալ դիմումներ ներկայացնել հիմնարկ, որից հետո վերջիններս Ա. Գ.-ի կազմած կեղծ հրամաններով 2019 թ. ընթացքում ձևակերպվել են համապատասխան հաստիքների` 300.000-ական ՀՀ դրամ աշխատավարձով: Հիշյալ անձինք, սակայն, փաստացի չեն հաճախել աշխատանքի և չեն կատարել հաստիքից բխող պարտականությունները: Ավելին` 2019-2020 թթ. ընթացքում, չնայած աշխատանքի չհաճախելու հանգամանքին, նրանք տնօրենի հրամաններով խրախուսվել են հիմնարկի մյուս աշխատակիցների համեմատ առնվազն կրկնակի բարձր դրամական պարգևատրումներով:
Արդյունքում` վերը նշված անձանց անվամբ 2019 թ. նոյեմբերից 2021 թ. հունվարն ընկած ժամանակահատվածում հաշվարկվել և համայնքային բյուջեից ելքագրվել է ընդհանուր 17.603.137 ՀՀ դրամ: Այդ կերպ հիմնարկի տնօրենը նշված անձանց և Կ. Թ.-ի օժանդակությամբ վատնման եղանակով և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու միջոցով հափշտակել է Երևան համայնքին պատկանող առանձնապես խոշոր չափերով գույքը:
Բացի այդ, Ա. Գ.-ն, անտեսելով օրենսդրական պահանջներն ու արգելքները, կատարել է այնպիսի գործողություններ, որոնք, վերապահված լինելով Երևան քաղաքի ավագանու իրավասությանը, ակնհայտորեն նրա լիազորությունների շրջանակից դուրս են եղել: Մասնավորապես, Ա. Գ.-ն 2020 թ. հոկտեմբերին հիմնարկի ավտոպարկի պատասխանատուին հանձնարարել է շուրջ 110 տրանսպորտային միջոցների փոխարինված, սակայն օգտագործման համար դեռևս պիտանի անվադողերը՝ յուրաքանչյուրը միջինը 10.000 ՀՀ դրամով վաճառելու նպատակով փնտրել գնորդներ: Նշված աշխատակիցը տնօրենի հանձնարարությունը կատարելու նպատակով պայմանավորվածություն է ձեռք բերել անվադողերի վաճառքով զբաղվող մի շարք անձանց հետ և 2020 թ. հոկտեմբերից 2021 թ. սեպտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում վերջիններիս վաճառել 100-ից ավելի անվադողեր, որոնց դիմաց ստացված ավելի քան 1 մլն ՀՀ դրամը հիշյալ ժամանակահատվածում մաս-մաս փոխանցել է Ա. Գ.-ին:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Ա. Գ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ Ա. Գ.-ին օժանդակած Կ. Թ.-ին ու ևս 4 անձի մեղադրանք է ներկայացվել 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Բոլոր մեղադրյալներն իրենց մեղավոր են ճանաչել և տվել խոստովանական ցուցմունքներ:
Համայնքային բյուջեին պատճառված ընդհանուր 18.603.137 ՀՀ դրամի վնասը նախաքննության ընթացքում ամբողջությամբ վերականգնվել է:

Based on the combination of sufficient evidence obtained in the criminal case examined by the RA Anti-Corruption Committee, it was substantiated that A. G., director of “Yerevan Garbage Collection and Sanitary Cleaning” community institution of Yerevan Municipality, with the assistance of his deputy and other persons, embezzled particularly large amounts of more than 17 million AMD through wasting and official forgery, as well as caused more than 1 million AMD damage to the Yerevan community as a result of passing official powers.
In particular, according to the preliminary investigation the director of the above-mentioned institution A. G., having reached a preliminary agreement with his deputy, K.T., instructed the latter to recruit trusted persons and reach a certain agreement with them regarding employment in a community institution in exchange for monetary compensation, but not actually attending work. Accordingly, K. T. instructed a number of his relatives to submit applications for employment to the institution, after which in 2019 with the fake orders made by A. G. they were registered on corresponding positions with a salary of AMD 300,000 each. The mentioned persons, however, did not actually attend work and did not fulfill the duties arising from the position. Moreover, in 2019-2020 despite the fact of not attending work, they were encouraged by the director's orders with at least twice as high monetary rewards as compared to other employees of the institution.
As a result, a total of 17,603,137 AMD was calculated and deducted from the municipal budget in the period between November 2019 to January 2021 on behalf of the above-mentioned persons. In this way, the director of the institution stole a particularly large property belonging to the Yerevan community with the assistance of the above mentioned persons and K.T. through a waste and committing official fraud.
Besides, ignoring the legal requirements and prohibitions A. G. performed such actions, which, being reserved to the authority of the Council of Elders of the city of Yerevan, were clearly outside the scope of his powers. In particular, in October 2020, A. G. instructed the car park manager of the institution to look for buyers for the tires of around 110 vehicles that have been replaced, but were still usable, for an average of AMD 10,000 each for sale. In order to fulfill the director's instruction, the said employee made an agreement with a number of people selling tires and in the period from October 2020 to September 2021 sold them more than 100 tires for which he gained more than 1 million AMD and transferred in parts during the said period to A. G.
For committing the above-mentioned criminal acts, A. G. was charged under point 1 of part 3 of article 179, part 1 of article 309 and part 1 of article 314 of the RA former Criminal Code, and K. T., who assisted A. G. and 4 other persons were charged under point 1 of part 3 of article 38-179 of the RA former Criminal Code
All the accused pleaded guilty and gave confessions.
The damage caused to the budget of the community, totalling to AMD 18,603,137 was fully recovered during the preliminary investigation.
The preliminary investigation of criminal proceeding has been completed. The materials of the proceedings with the indictment were handed over to the supervising prosecutor with a request to approve it and send it to the court.