ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ Երևանի քաղաքապետարանի «Երևանի աղբահանություն և սանիտարական մաքրում» համայնքային հիմնարկի տնօրեն Ա. Գ.-ն իր տեղակալի և այլ անձանց օժանդակությամբ, վատնման եղանակով ու պաշտոնեական կեղծիք կատարելու միջոցով, հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերով` ավելի քան 17 մլն ՀՀ դրամ, ինչպես նաև պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու հետևանքով ավելի քան 1 մլն ՀՀ դրամի վնաս է պատճառել Երևան համայնքին:
Մասնավորապես, նախաքննությամբ պարզվել է, որ վերը նշված հիմնարկի տնօրեն Ա. Գ.-ն, նախնական համաձայնության գալով իր տեղակալի` Կ. Թ.-ի հետ, վերջինիս ցուցում է տվել հավաքագրել վստահելի անձանց և նրանց հետ ձեռք բերել որոշակի պայմանավորվածություն` դրամական փոխհատուցման դիմաց համայնքային հիմնարկում աշխատանքի ընդունվելու, սակայն փաստացի աշխատանքի չհաճախելու վերաբերյալ: Ըստ այդմ` Կ. Թ.-ն իր մի շարք ազգականներին հանձնարարել է աշխատանքի ընդունվելու վերաբերյալ դիմումներ ներկայացնել հիմնարկ, որից հետո վերջիններս Ա. Գ.-ի կազմած կեղծ հրամաններով 2019 թ. ընթացքում ձևակերպվել են համապատասխան հաստիքների` 300.000-ական ՀՀ դրամ աշխատավարձով: Հիշյալ անձինք, սակայն, փաստացի չեն հաճախել աշխատանքի և չեն կատարել հաստիքից բխող պարտականությունները: Ավելին` 2019-2020 թթ. ընթացքում, չնայած աշխատանքի չհաճախելու հանգամանքին, նրանք տնօրենի հրամաններով խրախուսվել են հիմնարկի մյուս աշխատակիցների համեմատ առնվազն կրկնակի բարձր դրամական պարգևատրումներով:
Արդյունքում` վերը նշված անձանց անվամբ 2019 թ. նոյեմբերից 2021 թ. հունվարն ընկած ժամանակահատվածում հաշվարկվել և համայնքային բյուջեից ելքագրվել է ընդհանուր 17.603.137 ՀՀ դրամ: Այդ կերպ հիմնարկի տնօրենը նշված անձանց և Կ. Թ.-ի օժանդակությամբ վատնման եղանակով և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու միջոցով հափշտակել է Երևան համայնքին պատկանող առանձնապես խոշոր չափերով գույքը:
Բացի այդ, Ա. Գ.-ն, անտեսելով օրենսդրական պահանջներն ու արգելքները, կատարել է այնպիսի գործողություններ, որոնք, վերապահված լինելով Երևան քաղաքի ավագանու իրավասությանը, ակնհայտորեն նրա լիազորությունների շրջանակից դուրս են եղել: Մասնավորապես, Ա. Գ.-ն 2020 թ. հոկտեմբերին հիմնարկի ավտոպարկի պատասխանատուին հանձնարարել է շուրջ 110 տրանսպորտային միջոցների փոխարինված, սակայն օգտագործման համար դեռևս պիտանի անվադողերը՝ յուրաքանչյուրը միջինը 10.000 ՀՀ դրամով վաճառելու նպատակով փնտրել գնորդներ: Նշված աշխատակիցը տնօրենի հանձնարարությունը կատարելու նպատակով պայմանավորվածություն է ձեռք բերել անվադողերի վաճառքով զբաղվող մի շարք անձանց հետ և 2020 թ. հոկտեմբերից 2021 թ. սեպտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում վերջիններիս վաճառել 100-ից ավելի անվադողեր, որոնց դիմաց ստացված ավելի քան 1 մլն ՀՀ դրամը հիշյալ ժամանակահատվածում մաս-մաս փոխանցել է Ա. Գ.-ին:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Ա. Գ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ Ա. Գ.-ին օժանդակած Կ. Թ.-ին ու ևս 4 անձի մեղադրանք է ներկայացվել 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Բոլոր մեղադրյալներն իրենց մեղավոր են ճանաչել և տվել խոստովանական ցուցմունքներ:
Համայնքային բյուջեին պատճառված ընդհանուր 18.603.137 ՀՀ դրամի վնասը նախաքննության ընթացքում ամբողջությամբ վերականգնվել է:

По совокупности достаточных доказательств, приобретенных по уголовному делу, расследуемому в Антикоррупционном комитете РА, было обосновано, что директор общинного учреждения «Вывоз мусора и санитарная очистка Еревана» мэрии Еревана А. Г. при содействии своего заместителя и других лиц, путем растраты и совершения служебного подлога похитил в особо крупных размерах сумму - более 17 млн. драмов РА, а также вследствие превышения должностных полномочий причинил ущерб общине Ереван в размере более 1 млн. драмов РА.
В частности, предварительным следствием было установлено, что директор вышеуказанного учреждения А. Г., придя к предварительному согласию со своим заместителем К. Т., дал последнему указание набрать доверенных лиц и достичь с ними определенной договоренности: относительно приема на работу в общинное учреждение за денежную компенсацию, без фактического посещения места работы. В соответствии с этим, К. Т. поручил ряду своих родственников представить заявления о приеме на работу в учреждение, после чего последние в 2019 году были оформлены на соответствующие должности с зарплатой в 300 000 драмов РА. Указанные лица, однако, фактически не посещали место работы и не выполняли обязанности, вытекающие из штатного расписания. Более того, в течение 2019-2020 гг., несмотря на то, что они не посещали место работы, приказами директора они были поощрены как минимум вдвое высокими денежными премиями по сравнению с другими сотрудниками учреждения.
В результате на имя вышеуказанных лиц в период с ноября 2019 года по январь 2021 года из общинного бюджета было рассчитано и изъято в общей сложности 17 603 137 драмов РА. Таким образом, директор учреждения при содействии указанных лиц и К.Т. путем растраты и служебного подлога присвоил принадлежащее общине Ереван имущество в особо крупных размерах.
Кроме того, А. Г, игнорируя законодательные требования и запреты, совершил такие действия, которые, будучи отнесены к компетенции Совета старейшин Еревана, явно выходили за рамки его полномочий. В частности, в октябре 2020 года А. Г. поручила ответственному за автопарк учреждения искать покупателей для продажи замененных, но все еще пригодных для использования шин около 110 транспортных средств в среднем по 10 000 драмов РА за каждую. С целью выполнения поручения директора указанный сотрудник достиг договоренности с рядом лиц, занимающихся продажей шин, и в период с октября 2020 года по сентябрь 2021 года продал им более 100 шин, за которые более 1 млн. драмов РА указанный период по частям перечислил А. Г.
За совершение вышеуказанных преступных деяний А. Г. предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 179, части 1 статьи 309 и части 1 статьи 314 Уголовного кодекса РА, а К. Т. и еще 4 лицам, содействовавшим А. Г., предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 38-179 Уголовного кодекса РА.
Все обвиняемые признали себя виновными и дали признательные показания.
Ущерб, причиненный общинному бюджету в общей сложности 18 603 137 драмов РА, полностью восстановлен в ходе предварительного следствия.