ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանն այսօր մասնակցել է Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի (ԵՄ/ԵԽ) կողմից իրականացվող՝ «Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարի և կանխարգելման ինստիտուցիոնալ կարողությունների հզորացում» ծրագրի համակարգող խորհրդի ամփոփիչ նիստին, որին ներկա էր նաև Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Մարտինա Շմիդտը:
Դեռևս 2019 թվականից մեկնարկած «Գործընկերություն հանուն լավ կառավարման» (ԳԼԿ) ծրագրային ձևաչափի երկրորդ փուլի շրջանակում իրականացվող վերը նշված ծրագրի նպատակն է՝ աջակցել երկրում հակակոռուպցիոն բարեփոխումներին, այդ թվում՝ նպաստել կոռուպցիայի կանխարգելման և կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների քննության արդյունավետության բարձրացմանը:
Անդրադառնալով հիշյալ ծրագրի և Հայաստանի կողմից հակակոռուպցիոն ռազմավարության շրջանակում իրականացված միջոցառումներին՝ ԵԽ և ԵՄ ներկայացուցիչներն ընդգծել են, որ այդ համատեքստում նոր ինստիտուցիոնալ մարմինների, այդ թվում՝ Հայաստանում կոռուպցիոն հանցագործությունների քննությամբ զբաղվող միակ մասնագիտացված մարմնի՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ստեղծումը իրապես հաջողված քայլ էր:
Ողջունելով նիստի մասնակիցներին և շնորհակալություն հայտնելով եվրոպացի գործընկերներին Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ իրականացվող պայքարին աջակցելու համար՝ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանն իր գնահատանքի խոսքն է ուղղել հատկապես ծրագրի այն մասնակիցներին, որոնք աշխատել են նվիրումով և իրենց փորձն ու գիտելիքներն են ներդրել՝ ծրագրով նախատեսված միջոցառումները հնարավորինս արդյունավետ և նպատակային իրագործելու համար:
Միաժամանակ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահը վերահաստատել է եվրոպացի գործընկերների արտահայտած այն դիրքորոշումը, որ Հայաստանում իսկապես առկա է կոռուպցիայի դեմ պայքարելու քաղաքական կամք, որը դրսևորվում է նաև Կոմիտեի արդյունավետ գործունեության համար անհրաժեշտ հաստիքակազմի համալրմանն ու կառույցի այլ կարողությունների զարգացմանն ուղղված՝ կառավարության օպերատիվ արձագանքով:
Սասուն Խաչատրյանը հույս է հայտնել, որ ԵՄ/ԵԽ հայաստանյան ծրագրի հաջորդ՝ 3-րդ փուլում արդեն Հակակոռուպցիոն կոմիտեն առավել ակտիվ ներգրավվածություն կունենա, և եվրոպացի գործընկերների հետ համատեղ աշխատանքի արդյունքում լուրջ առաջընթաց կարձանագրվի կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ տարվող աշխատանքներում:

Председатель Антикоррупционного комитета РА Сасун Хачатрян сегодня принял участие в итоговом заседании Координационного совета программы «Укрепление институциональных возможностей по борьбе с коррупцией в Армении», осуществляемой Европейским союзом и Советом Европы (ЕС/СЕ), на котором присутствовала также руководитель Офиса Совета Европы в Ереване Мартина Шмидт.
Цель вышеуказанной программы, реализуемой в рамках второго этапа программы «Партнерство во имя хорошего управления» (ПХУ), стартовавшей еще в 2019 году, - поддержать антикоррупционные реформы в стране, в том числе способствовать предотвращению коррупции и повышению эффективности расследования коррупционных преступлений.
Коснувшись мероприятий, осуществленных Арменией в рамках упомянутой программы и антикоррупционной стратегии, представители СЕ и ЕС подчеркнули, что в этом контексте создание новых институциональных органов, в том числе единственного специализированного органа, занимающегося расследованием коррупционных преступлений в Армении - Антикоррупционного комитета, было действительно удачным шагом.
Приветствуя участников заседания и поблагодарив европейских коллег за содействие в борьбе с коррупцией в Армении, председатель Антикоррупционного комитета РА Сасун Хачатрян выразил свою признательность тем участникам программы, которые работали с преданностью и вложили свой опыт и знания для максимально эффективной и целенаправленной реализации предусмотренных программой мероприятий.
Одновременно председатель Антикоррупционного комитета подтвердил высказанную европейскими коллегами позицию о том, что в Армении действительно существует политическая воля к борьбе с коррупцией, что проявляется также в оперативной реакции правительства на пополнение необходимого для эффективной деятельности комитета штата и развитие других возможностей структуры.
Сасун Хачатрян выразил надежду, что на следующем, третьем этапе программы ЕС/СЕ в Армении Антикоррупционный комитет будет более активно вовлечен, и в результате совместной работы с европейскими партнерами будет зафиксирован серьезный прогресс в работах по борьбе с коррупцией.