ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ ապացույցներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության Անտառային կոմիտեի «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի «Թումանյանի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի տնօրեն Կ. Ղարագոզյանը 2021 թվականի ընթացքում հիշյալ անտառտնտեսությունից մթերված փայտանյութը տարբեր գնորդների վաճառելու համար նրանցից պահանջել և ստացել է տարբեր չափերի կաշառք:
Մասնավորապես` պարզվել է, որ Կ. Ղարագոզյանը Ա. Բադալյանի օգտին իր լիազորությունների շրջանակում գործողություն կատարելու, այն է՝ իր ղեկավարած մասնաճյուղի անտառային ֆոնդի տարածքից 5,7 մ3 վառելափայտը նրան վաճառելու համար, 2021 թ. նոյեմբերի 10-ին իր աշխատասենյակում նրանից անձամբ ստացել է 47.000 ՀՀ դրամ կաշառք, սակայն վերջինիս տրամադրել է 4 մ3 փայտանյութի մատակարարման վերաբերյալ հարկային հաշիվ:
Բացի այդ, Գ. Պարանյանի օգտին իր լիազորությունների շրջանակում գործողություն կատարելու, այն է՝ նույն անտառային ֆոնդի տարածքից նրան 25 մ3 վառելափայտ վաճառելու համար, Կ. Ղարագոզյանը 2021 թ. նոյեմբերի 22-ին նրանից ստացել է 117.000 ՀՀ դրամ կաշառք, իսկ մեկ այլ անձի՝ Ա. Բուդաղյանին, 33 մ3 վառելափայտ վաճառելու համար դեկտեմբերի 21-ին վերջինից պահանջել է 165.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Նախաքննությամբ հիմնավորվել է նաև, որ համապատասխան ՍՊԸ-ի օգտին ակնհայտ ապօրինի անգործության, այն է՝ նշված ընկերության աշխատանքային խմբի կողմից առանց համապատասխան թույլտվության «Թումանյանի անտառպետության» պահաբաժնում անցկացված գազի խողովակաշարը 2021 թվականի դեկտեմբերի ընթացքում ապամոնտաժելու հետևանքով շուրջ 450 մ2 մակերեսով անտառային տարածքի ոչնչացման փաստը չարձանագրելու և օրենքով սահմանված կարգով իրավական ընթացակարգեր չնախաձեռնելու համար ՍՊԸ ներկայացուցիչ Ռ. Սաքանյանից 2021թ. դեկտեմբերի 22-ին ստացել է 240.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Կաշառք պահանջելու և ստանալու համար «Թումանյանի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի տնօրեն Կ. Ղարագոզյանին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 1-ին մասով (3 դրվագ) և 311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, իսկ Գ. Պարանյանին, Ա. Բադալյանին, Ա. Բուդաղյանին և Ռ. Սաքանյանին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

В ходе предварительного следствия уголовного производства, расследуемого в Антикоррупционном комитете РА, были получены доказательства того, что директор филиала «Туманянское лесное хозяйство» ГНКО «Армлес» лесного комитета Министерства окружающей среды РА К. Карагозян в течение 2021 года потребовал и получил от разных покупателей взятку в разных размерах для продажи древесины, заготовленной в упомянутом лесном хозяйстве.
В частности, выяснилось, что К. Карагозян за совершение действий в пользу А. Бадаляна в рамках своих полномочий, то есть за продажу ему 5,7 м3 дров с территории лесного фонда руководимого им филиала, 10-го ноября 2021 года лично получил от него в своем кабинете взятку в размере 47 000 драмов, однако предоставил последнему налоговый счет на поставку древесины в размере 4 м3.
Кроме того, за совершение действия в пользу Г. Параняна в рамках своих полномочий, то есть за продажу ему 25 м3 дров с территории того же лесного фонда, К. Карагозян 22-го ноября 2021 года получил от него взятку в размере 117 000 драмов, а другому лицу- А. Будагяну, за продажу 33 м3 дров 21-го декабря потребовал у последнего взятку в размере 165. 000 драмов РА.
В ходе предварительного следствия было обосновано также, что в пользу соответствующего ООО заведомо незаконное бездействие, то есть, непротоколирование факта демонтажа в декабре 2021 года газового трубопровода, проведенного рабочей группой указанной компании на складе «Туманянского лесного хозяйства» без соответствующего разрешения, и неинициирование правовых процедур в установленном законом порядке, от представителя ООО Р. Саканяна 22 декабря 2021 года получил взятку в размере 240 000 драмов РА.
За требование и получение взятки директору филиала «Туманянское лесное хозяйство» К. Карагозяну предъявлено обвинение по части 1 статьи 311 (3 эпизода) и части 2 статьи 311 Уголовного кодекса РА, а Г. Параняну, А. Бадаляну, А. Будагяну и Р. Саканяну предъявлено обвинение по части 1 статьи 312 Уголовного кодекса РА.
В отношении К. Карагозяна в качестве меры пресечения был применен арест.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено. Материалы производства с обвинительным заключением переданы надзирающему прокурору с ходатайством об их утверждении и направлении в суд.