Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ 1997-2011 թթ. Պաշտպանության նախարարությունում ծառայած, 2011-2018 թթ. Ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության 4-րդ վարչության պետի տեղակալի և 5-րդ բաժնի պետի պաշտոնը զբաղեցրած Ա. Հ.-ն պետական ծառայության վերը նշված պաշտոնները զբաղեցնելու ընթացքում ապօրինի մասնակցել է ձեռնարկատիրական գործունեությանը, ինչպես նաև զբաղվել կոռուպցիոն այլ գործունեությամբ, որի հետևանքով թաքցրել և խեղաթյուրել է ապօրինի ճանապարհով ձեռք բերված գույքի հանցավոր ծագումն ու պատկանելությունը` դրանց հաղորդելով օրինական տեսք:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2008-2010 թթ. ընթացքում Ա. Հ.-ն ձեռք է բերել «Ուրբանիզմ-Պետրոլ» ՍՊ ընկերության 100% տոկոս բաժնեմասը և այն, իրավաբանորեն հաշվառելով նախկինում որևէ բնագավառում ձեռնարկատիրական գործունեություն չիրականացրած կնոջ և անչափահաս որդու անվամբ, նրանց միջոցով փաստացի մասնակցել է ընկերության կառավարմանը: Այդ և ենթադրյալ այլ անօրինական գործունեության արդյունքում ստացված գումարների իրական բնույթն ու հանցավոր ծագումը թաքցնելու, խեղաթյուրելու նպատակով՝ Ա. Հ.-ն 2011 թ. ձեռք է բերել Կոտայքի մարզի Աբովյան քաղաքում գտնվող 75 մլն ՀՀ դրամ արժողությամբ անշարժ գույք, որի առուվաճառքի պայմանագրում նշվել է գույքի մտացածին արժեք՝ 3 մլն ՀՀ դրամ: Բացի այդ, Ա. Հ.-ն 2012 և 2013 թթ. համապատասխանաբար 120 մլն ու 204 մլն 250 հազար ՀՀ դրամով ձեռք է բերել Երևան քաղաքի Ամիրյան և Հանրապետության փողոցներում գտնվող անշարժ գույքերը, իսկ 2014 թվականին 144 մլն 375 հազար դրամով՝ «ՕՎՍԱՍ» ՍՊ ընկերության 100% բաժնեմասը:
Գիտակցելով, որ հիշյալ գույքերի արժեքները շեշտակիորեն գերազանցում են իր և ընտանիքի անդամների օրինական եկամուտները` Ա. Հ.-ն դրանք նվիրատվության և առուվաճառքի ձևական պայմանագրերով օտարել է ընտանիքի անդամներին ու մտերիմ անձանց` այդ կերպ թաքցնելով հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գույքի իրական պատկանելությունը:
Այսպիսով՝ հիմնավորվել է, որ Ա. Հ.-ի կողմից օրինականացվել է հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առանձնապես խոշոր չափերով՝ 351 մլն 497 հազար 422 ՀՀ դրամ և 75 մլն ՀՀ դրամ արժեքով անշարժ գույք:
Բացի այդ, Ա. Հ.-ն, ով փաստացի կատարել է ՀՀ ոստիկանության նախկին պետ Վ. Գ.-ի անվտանգության ծառայության ղեկավարի գործառույթները, 2013-2014 թթ.-ին Վ. Գ.-ի հետ խմբի կազմում, նախնական համաձայնությամբ օրինականացրել է վերջինիս կողմից հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առանձնապես խոշոր չափերով դրամական միջոցներով գնված գույքը՝ թաքցնելով և խեղաթյուրելով գույքի ծագման աղբյուրը, իրավունքներն ու պատկանելությունը:
Մասնավորապես՝ ՀՀ ոստիկանության պետի պաշտոնը զբաղեցրած Վ. Գ.-ն, հանդիսանալով հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող բարձրաստիճան պաշտոնատար անձ, իր անվամբ թանկարժեք գույք հայտարարագրելու դեպքում հնարավոր պատասխանատվությունից զերծ մնալու համար, 2013 թ. Ա. Հ.-ին հանձնարարել է «Ավանգարդ Մոթորս» ՍՊ ընկերությունից ձեռք բերել ավտոմեքենաներ և դրանք հաշվառել Ա. Հ.-ի անվամբ՝ նշված տրանսպորտային միջոցների ձեռքբերման համար վճարվելիք դրամական միջոցների հանցավոր ծագումը թաքցնելու համար:
Այդ նպատակով Ա. Հ.-ն 2013 և 2014 թթ. կնքված առուվաճառքի պայմանագրերով վերը նշված ընկերությունից 71 մլն 556 հազար ՀՀ դրամով և 80 մլն 200 հազար ՀՀ դրամով ձեռք է բերել համապատասխանաբար «Mercedes-Benz G 500» մակնիշի և «Mercedes-Benz S 500L» մակնիշի ավտոմեքենաներ, որոնք հաշվառել է իր անվամբ՝ թաքցնելով դրանց համար վճարված 151 մլն 756 հազար ՀՀ դրամ գումարի հանցավոր ծագումն ու իրական պատկանելությունը:
Բացի այդ, նախաքննությամբ հիմնավորվել է նաև, որ Ա. Հ.-ն 2018 թվականի մարտի 22-ին ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացված տարեկան հայտարարագրում դիտավորությամբ չի ներառել և թաքցրել է 2017 թվականի օգոստոսի 23-ին բանկերից մեկի կողմից իրեն տրամադրված 100.000 ԱՄՆ դոլար վարկի գումարը, որը հանգեցրել է նշված առանձնապես խոշոր չափերով գույքի չհայտարարագրմանը:
Վերոգրյալի հիման վրա Ա. Հ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (2 դրվագ, փողերի լվացում) և 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով մասով (հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելը):
Ա. Հ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Предварительным следствием по уголовному производству, расследуемому в Антикоррупционным комитетом, было обосновано, что с 1997-2011 гг. служивший в Министерстве обороны, занимавший в 2011-2018 гг. должность заместителя начальника 4-го управления и начальника 5-го отдела Главного управления по борьбе с организованной преступностью полиции, в ходе занятия вышеуказанных должностей государственной службы, незаконно участвовал в предпринимательской деятельности, а также занимался другой коррупционной деятельностью, в результате чего скрыл и исказил преступное происхождение и принадлежность незаконно приобретенного имущества, придав ему законный вид.
В частности, предварительным следствием было установлено, что в течение 2008-2010 гг. А. Г. приобрел 100%-ные акции в ООО «Урбанизм-Петрол» и, юридически засчитав ее на имя жены, ранее не осуществлявшей предпринимательскую деятельность в какой-либо сфере, и несовершеннолетнего сына, посредством них фактически участвовал в управлении компанией. С целью сокрытия и искажения реального характера и преступного происхождения сумм, полученных в результате этой и предполагаемой незаконной деятельности, А. Г. в 2011 году приобрел недвижимость в городе Абовян марза Котайк стоимостью 75 млн. драмов РА. Кроме того, в 2012 и 2013 гг. компания приобрела недвижимость на улицах Амиряна и Республики за 120 млн. и 204 млн. 250 тыс. драмов РА соответственно, а в 2014 г. за 144 млн. 375 тыс. драмов РА - 100% акций ООО «ОВСАС».
Осознавая, что стоимость упомянутого имущества значительно превышает его законные доходы и доходы членов семьи, А. Г. отчудил их по формальным договорам дарения и купли-продажи членам семьи и близким лицам, тем самым скрывая реальную принадлежность имущества, приобретенного преступным путем.
Таким образом, обосновалось, что А. Г. узаконил приобретенную преступным путем недвижимость в особо крупных размерах - 351 млн. 497 тыс. 422 драмов РА и 75 млн. драмов РА.
Кроме того, А. Г., который фактически выполнял функции руководителя Службы безопасности бывшего начальника Полиции РА В. Г., в 2013-2014 гг. вместе с В. Г., в составе группы, по предварительному сговору узаконил приобретенное последним преступным путем имущество, приобретенное за денежные средства в особо крупных размерах, сокрыв и исказив источник происхождения, права и принадлежность имущества.
В частности, занимавший должность начальника Полиции РА В. Г., будучи высокопоставленным должностным лицом, обязанным представить декларацию, во избежание возможной ответственности в случае декларирования на свое имя дорогостоящего имущества, в 2013 году поручил А Г. приобрести у ООО «Авангард Моторс» автомобили и поставить их на учет на имя А. Г. для сокрытия преступного происхождения денежных средств, подлежащих выплате за приобретение указанных транспортных средств.
С этой целью по заключенным в 2013 и 2014 гг. договорам купли-продажи у вышеуказанной компании за 71 млн. 556 тыс. драмов РА и 80 млн. 200 тыс. драмов РА приобрел соответственно автомобили марок «Mercedes-Benz G 500» и «Mercedes-Benz S 500L», которые зарегистрировал на свое имя, скрывая преступное происхождение и реальную принадлежность уплаченной за них суммы в 151 млн. 756 тыс. драмов.
Кроме того, предварительным следствием было обосновано, что А. Г. умышленно не включил в годовую декларацию, представленную в комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц РА 22 марта 2018 года, и скрыл сумму кредита в размере 100 000 долларов США, предоставленного ему одним из банков 23 августа 2017 года, что привело к недекларированию имущества в особо крупных размерах.
На основании вышеизложенного А. Г. предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 190 (2 эпизода, отмывание денег) и части 2 статьи 314 (сокрытие данных, подлежащих декларированию) прежнего Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие по уголовному делу в отношении А. Г. завершено. Материалы производства с обвинительным заключением направлены надзорному прокурору с ходатайством о его утверждении и направлении в суд.