Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ 1997-2011 թթ. Պաշտպանության նախարարությունում ծառայած, 2011-2018 թթ. Ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության 4-րդ վարչության պետի տեղակալի և 5-րդ բաժնի պետի պաշտոնը զբաղեցրած Ա. Հ.-ն պետական ծառայության վերը նշված պաշտոնները զբաղեցնելու ընթացքում ապօրինի մասնակցել է ձեռնարկատիրական գործունեությանը, ինչպես նաև զբաղվել կոռուպցիոն այլ գործունեությամբ, որի հետևանքով թաքցրել և խեղաթյուրել է ապօրինի ճանապարհով ձեռք բերված գույքի հանցավոր ծագումն ու պատկանելությունը` դրանց հաղորդելով օրինական տեսք:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2008-2010 թթ. ընթացքում Ա. Հ.-ն ձեռք է բերել «Ուրբանիզմ-Պետրոլ» ՍՊ ընկերության 100% տոկոս բաժնեմասը և այն, իրավաբանորեն հաշվառելով նախկինում որևէ բնագավառում ձեռնարկատիրական գործունեություն չիրականացրած կնոջ և անչափահաս որդու անվամբ, նրանց միջոցով փաստացի մասնակցել է ընկերության կառավարմանը: Այդ և ենթադրյալ այլ անօրինական գործունեության արդյունքում ստացված գումարների իրական բնույթն ու հանցավոր ծագումը թաքցնելու, խեղաթյուրելու նպատակով՝ Ա. Հ.-ն 2011 թ. ձեռք է բերել Կոտայքի մարզի Աբովյան քաղաքում գտնվող 75 մլն ՀՀ դրամ արժողությամբ անշարժ գույք, որի առուվաճառքի պայմանագրում նշվել է գույքի մտացածին արժեք՝ 3 մլն ՀՀ դրամ: Բացի այդ, Ա. Հ.-ն 2012 և 2013 թթ. համապատասխանաբար 120 մլն ու 204 մլն 250 հազար ՀՀ դրամով ձեռք է բերել Երևան քաղաքի Ամիրյան և Հանրապետության փողոցներում գտնվող անշարժ գույքերը, իսկ 2014 թվականին 144 մլն 375 հազար դրամով՝ «ՕՎՍԱՍ» ՍՊ ընկերության 100% բաժնեմասը:
Գիտակցելով, որ հիշյալ գույքերի արժեքները շեշտակիորեն գերազանցում են իր և ընտանիքի անդամների օրինական եկամուտները` Ա. Հ.-ն դրանք նվիրատվության և առուվաճառքի ձևական պայմանագրերով օտարել է ընտանիքի անդամներին ու մտերիմ անձանց` այդ կերպ թաքցնելով հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գույքի իրական պատկանելությունը:
Այսպիսով՝ հիմնավորվել է, որ Ա. Հ.-ի կողմից օրինականացվել է հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առանձնապես խոշոր չափերով՝ 351 մլն 497 հազար 422 ՀՀ դրամ և 75 մլն ՀՀ դրամ արժեքով անշարժ գույք:
Բացի այդ, Ա. Հ.-ն, ով փաստացի կատարել է ՀՀ ոստիկանության նախկին պետ Վ. Գ.-ի անվտանգության ծառայության ղեկավարի գործառույթները, 2013-2014 թթ.-ին Վ. Գ.-ի հետ խմբի կազմում, նախնական համաձայնությամբ օրինականացրել է վերջինիս կողմից հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առանձնապես խոշոր չափերով դրամական միջոցներով գնված գույքը՝ թաքցնելով և խեղաթյուրելով գույքի ծագման աղբյուրը, իրավունքներն ու պատկանելությունը:
Մասնավորապես՝ ՀՀ ոստիկանության պետի պաշտոնը զբաղեցրած Վ. Գ.-ն, հանդիսանալով հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող բարձրաստիճան պաշտոնատար անձ, իր անվամբ թանկարժեք գույք հայտարարագրելու դեպքում հնարավոր պատասխանատվությունից զերծ մնալու համար, 2013 թ. Ա. Հ.-ին հանձնարարել է «Ավանգարդ Մոթորս» ՍՊ ընկերությունից ձեռք բերել ավտոմեքենաներ և դրանք հաշվառել Ա. Հ.-ի անվամբ՝ նշված տրանսպորտային միջոցների ձեռքբերման համար վճարվելիք դրամական միջոցների հանցավոր ծագումը թաքցնելու համար:
Այդ նպատակով Ա. Հ.-ն 2013 և 2014 թթ. կնքված առուվաճառքի պայմանագրերով վերը նշված ընկերությունից 71 մլն 556 հազար ՀՀ դրամով և 80 մլն 200 հազար ՀՀ դրամով ձեռք է բերել համապատասխանաբար «Mercedes-Benz G 500» մակնիշի և «Mercedes-Benz S 500L» մակնիշի ավտոմեքենաներ, որոնք հաշվառել է իր անվամբ՝ թաքցնելով դրանց համար վճարված 151 մլն 756 հազար ՀՀ դրամ գումարի հանցավոր ծագումն ու իրական պատկանելությունը:
Բացի այդ, նախաքննությամբ հիմնավորվել է նաև, որ Ա. Հ.-ն 2018 թվականի մարտի 22-ին ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացված տարեկան հայտարարագրում դիտավորությամբ չի ներառել և թաքցրել է 2017 թվականի օգոստոսի 23-ին բանկերից մեկի կողմից իրեն տրամադրված 100.000 ԱՄՆ դոլար վարկի գումարը, որը հանգեցրել է նշված առանձնապես խոշոր չափերով գույքի չհայտարարագրմանը:
Վերոգրյալի հիման վրա Ա. Հ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (2 դրվագ, փողերի լվացում) և 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով մասով (հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելը):
Ա. Հ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

According to the preliminary investigation carried out in the criminal proceedings investigated by the Anti-corruption Committee, it was substantiated that A.H., who was serving in the Ministry of Defense over 1997-2011, then holding the positions of the deputy head of the 4th department and the head of the 5th division of the General police department for combating organized crime in 2011-2018, while holding the above-mentioned public service positions, illegally participated in business activities, as well as engaged in other corrupt activities, as a result of which he hid and distorted the criminal origin and ownership of illegally acquired property, giving them a legal appearance.
In particular, the preliminary investigation revealed that in 2008-2010 A. H. acquired a 100% share of "Urbanizm-Petrol" Limited Liability Company, legally accounting it in the name of his wife who had not previously carried out entrepreneurial activity in any field and minor son, he actually participated in the management of the company through them. In order to hide and distort the true nature and criminal origin of the money received as a result of that and other alleged illegal activities, A. H. acquired in 2011 real estate worth AMD 75 million located in the city of Abovyan, Kotayk Marz, and stated in the contract the fictitious sale value of the property of AMD 3 million. Besides, in 2012 and 2013 A. H.. acquired real estates located on Amiryan and Republic streets in Yerevan for 120 million and 204 million 250 thousand AMD, respectively, and in 2014, 100% share of "OVSAS" Limited Liability Company for 144 million 375 thousand AMD.
Realizing that the values of the mentioned properties significantly exceed the legal incomes of himself and his family members, A. H. alienated them to family members and close people with formal contracts of donation and sale, thus hiding the true ownership of the property acquired through criminal means.
Thus, it was substantiated that A. H. legalized particularly large amounts of real estate acquired through criminal means in the amount of 351 million 497 thousand 422 AMD and real estate worth 75 million AMD.
Besides, A. H., who actually executed the functions of the head of the security service of the former head of the RA Police V. G. in 2013-2014, as part of a group with V.G. with a preliminary agreement, legalized the property purchased by the latter with particularly large amounts of money obtained by criminal means, hiding and distorting the source of origin, rights and ownership of the property.
In particular, V. G. who held the position of Chief of the RA Police, being a high-ranking official with the duty to submit a declaration, in order to avoid possible liability in case of declaring valuable property in his name, in 2013 instructed A. H. to purchase cars from "Avangard Motors" Limited Liability Company and register them in the name of A. H. to conceal the criminal origin of the funds to be paid for the purchase of said vehicles.
For this purpose, under sales contracts concluded in 2013 and 2014 A. H. purchased "Mercedes-Benz G 500" and "Mercedes-Benz S 500L" cars from the above-mentioned company for AMD 71 million 556 thousand and AMD 80 million 200 thousand, respectively, which he registered under his name, thus hiding the criminal origin and true ownership of the amount of 151 million 756 thousand AMD paid for them.
In addition, the preliminary examination also proved that in the annual declaration submitted to the Ethics Commission of RA High-ranking Officials, on March 22, 2018, A. H. deliberately did not include and hid the amount of a loan of 100,000 USD provided to him by one of the banks on August 23, 2017 which led to non-declaration of the above mentioned particularly large property.
Based on the above, A. H. was charged under point 1 of part 3 of article 190 (2 counts, money laundering) and part 2 of article 314.3 (hiding information subject to declaration) of the former Criminal Code of the Republic of Armenia.
The preliminary investigation in criminal proceeding regarding A.H. is completed. The materials of the proceedings with the indictment were sent to the supervising prosecutor with a request to approve it and send it to the court.