ՀՀ ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչությունից ստացված նյութերի և ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ստացված տեղեկությունների հիման վրա նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ բացահայտվել են ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության տեսուչների կողմից կաշառք ստանալու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու դեպքեր:
Քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ ՃՈ տեսուչներ Ն. Թ.-ն և Ռ. Ն.-ն, Արագածոտնի մարզի տարածքում ծառայություն իրականացնելիս, ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտումներ թույլ տված, մասնավորապես՝ սահմանված երթևեկության առավելագույն արագությունը գերազանցած 14 վարորդների և ԱՊՊԱ պայմանագիր չունեցող մեկ վարորդի նկատմամբ վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություններ չկազմելու դիմաց վերջիններից որպես կաշառք պահանջել և ստացել են 5.000-10.000-ական ՀՀ դրամ: Մի շարք դեպքերում էլ վարորդների կողմից փաստացի կատարված՝ առավել խիստ վարչական պատասխանատվություն ենթադրող խախտումներն արձանագրելու փոխարեն ՃՈ տեսուչները նրանց վերաբերյալ կազմել են մեղմ իրավախախտումների վերաբերյալ կեղծ տեղեկություններ պարունակող արձանագրություններ:
Վարորդներից կաշառք ստանալու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար Ն. Թ.-ին և Ռ. Ն.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (15 դրվագ) և 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով (5 դրվագ):

На основании материалов, полученных из Управления внутренней безопасности полиции РА, и сведений, полученных в результате оперативно-розыскных мероприятий, осуществленных Антикоррупционным комитетом РА, в ходе предварительного следствия, возбужденного по уголовному производству, были раскрыты случаи получения взятки и совершения должностного подлога инспекторами службы «Дорожная полиция» МВД РА.
В рамках уголовного производства было обосновано, что инспекторы ДП Н. Т. и Р. Н. при несении службы на территории марза Арагацотн за нарушение правил дорожного движения, в частности, за невыполнение протоколов об административных правонарушениях в отношении 14 водителей, превысивших установленную максимальную скорость движения, и одного водителя, не имеющего договора ОСАГО, потребовали и получили от последних в качестве взятки 5 000 - 10 000 драмов РА. В ряде случаев вместо того, чтобы протоколировать фактически совершенные водителями нарушения, предполагающие более строгую административную ответственность, инспекторы ДП составили в отношении них протоколы, содержащие ложные сведения о мягких правонарушениях.
За получение взятки от водителей и совершение служебного подлога Н. Т. и Р. Н. были предъявлены обвинения по пунктам 1 и 3 части 2 статьи 435 (15 эпизодов) и части 1 статьи 445 (5 эпизодов) Уголовного кодекса РА.