ՀՀ ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչությունից ստացված նյութերի և ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ստացված տեղեկությունների հիման վրա նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ բացահայտվել են ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության տեսուչների կողմից կաշառք ստանալու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու դեպքեր:
Քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ ՃՈ տեսուչներ Ն. Թ.-ն և Ռ. Ն.-ն, Արագածոտնի մարզի տարածքում ծառայություն իրականացնելիս, ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտումներ թույլ տված, մասնավորապես՝ սահմանված երթևեկության առավելագույն արագությունը գերազանցած 14 վարորդների և ԱՊՊԱ պայմանագիր չունեցող մեկ վարորդի նկատմամբ վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություններ չկազմելու դիմաց վերջիններից որպես կաշառք պահանջել և ստացել են 5.000-10.000-ական ՀՀ դրամ: Մի շարք դեպքերում էլ վարորդների կողմից փաստացի կատարված՝ առավել խիստ վարչական պատասխանատվություն ենթադրող խախտումներն արձանագրելու փոխարեն ՃՈ տեսուչները նրանց վերաբերյալ կազմել են մեղմ իրավախախտումների վերաբերյալ կեղծ տեղեկություններ պարունակող արձանագրություններ:
Վարորդներից կաշառք ստանալու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար Ն. Թ.-ին և Ռ. Ն.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (15 դրվագ) և 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով (5 դրվագ):

With the preliminary investigation in the criminal proceedings initiated on the basis of the materials received from the Internal Security Department of the RA Police and the information received as a result of the operative-investigative measures implemented by the RA Anti-Corruption Committee, cases of receiving bribes and committing official forgery by the inspectors of the "Road Police" service of the RA MIA Police, were revealed.
It was substantiated by the criminal proceedings that while performing a service in the territory of Aragatsotn marz the inspectors of the Road Police N. T. and R. N. demanded and received bribes of 5,000-10,000 AMD from 14 drivers who violated traffic rules, in particular, exceeded the set maximum speed, and one driver who did not have an CMTPLI contract in exchange for not drawing up records of administrative offenses against them. In a number of cases, instead of recording the violations actually committed by the drivers, implying the most severe administrative responsibility, the traffic inspectors made protocols containing false information about minor violations.
N. T. and R. N. was charged under points 1 and 3 of part 2 of article 435 (15 counts) and part 1 of article 445 (5 counts) of the RA Criminal Code for receiving bribes from drivers and committing official forgery.
The criminal investigation is over. The materials of the proceedings with the indictment were sent to the supervising prosecutor with a request to approve it and send it to the court.