Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ նախկին գլխավոր հարկադիր կատարող Մ. Պ.-ի թիկնապահ Է. Ս.-ն ու վարորդ Հ. Բ.-ն օժանդակել են Մ. Պ.-ի կողմից վատնման եղանակով պետական բյուջեի միջոցներից առանձնապես խոշոր չափերով՝ շուրջ 44 մլն ՀՀ դրամ գումարի հափշտակություն կատարելուն:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ Մ.Պ.-ն իր անձնական թիկնապահ Է. Ս.-ին (2008 թվականի սեպտեմբերից մինչև 2016 թվականի ապրիլ) նշանակել է Դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության հարկադիր կատարման օպերատիվ բաժնի առաջին կարգի խորհրդատու, իսկ անձնական վարորդ Հ. Բ.-ին (2009 թվականի նոյեմբերի 3-ից մինչև 2016 թվականի ապրիլ)՝ նույն բաժնի առաջատար խորհրդատու, սակայն նրանց հանձնարարել է օրենքով սահմանված իրենց լիազորությունների իրականացման փոխարեն ապահովել իր անձնական անվտանգությունը: Այսինքն՝ Է. Ս.-ն և Հ. Բ.-ն օպերատիվ բաժնում փաստացի աշխատանքի չեն հաճախել, այլ մշտապես ուղեկցել են նախկին գլխավոր հարկադիր կատարող Մ. Պ.-ին, կատարել նրա անձնական բնույթի հանձնարարությունները և առանց համապատասխան պաշտոնից բխող գործառութային պարտականությունները կատարելու՝ ՀՀ պետական բյուջեից ստացել են աշխատավարձ ու դրան հավասարեցված վճարումներ:
Արդյունքում Մ. Պ.-ն, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, վատնման եղանակով պետական բյուջեի միջոցներից Է. Ս.-ի դեպքում հափշտակել է ընդհանուր 22.117.820 ՀՀ դրամ, իսկ Հ. Բ.-ի դեպքում՝ 21.754.643 ՀՀ դրամ:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Հ. Բ.-ին և Է. Ս.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:

According to the preliminary investigation of the criminal proceedings investigated in the Anti-Corruption Committee, it was substantiated that E. S. the bodyguard of the former chief enforcer M. P. and his driver H. B. assisted M.P. in embezzlement in a wasteful way of about 44 million AMD from the state budget funds.
In particular, during the preliminary investigation, it was found that M.P. appointed his personal bodyguard E.S. (from September 2008 to April 2016) as the first-class consultant of the operative division of the Judicial acts enforcement service and his personal driver H.B. (from November 3, 2009 to April 2016) as a senior consultant in the same division, but assigned them to ensure his personal security instead of exercising their powers set by the law. In other words, E. S. and H. B. did not actually attend work in the operational division, but always accompanied the former chief enforcer M. P., carried out his personal assignments, and without fulfilling the functional duties arising from the relevant position, they received a salary and equivalent payments from the RA state budget.
As a result, using his official position M. P. embezzled from the state budget a total of AMD 22,117,820 for E. S., and 21,754,643 AMD for H.B.
For the above-mentioned criminal acts, H. B. and E. S. was charged under point 1 of part 3 of article 38-179 of the former Criminal Code of the Republic of Armenia.
The preliminary investigation in the criminal proceedings is over. The materials of the proceedings with the indictment were sent to the supervising prosecutor with a request to approve it and send it to the court.