Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ նախկին գլխավոր հարկադիր կատարող Մ. Պ.-ի թիկնապահ Է. Ս.-ն ու վարորդ Հ. Բ.-ն օժանդակել են Մ. Պ.-ի կողմից վատնման եղանակով պետական բյուջեի միջոցներից առանձնապես խոշոր չափերով՝ շուրջ 44 մլն ՀՀ դրամ գումարի հափշտակություն կատարելուն:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ Մ.Պ.-ն իր անձնական թիկնապահ Է. Ս.-ին (2008 թվականի սեպտեմբերից մինչև 2016 թվականի ապրիլ) նշանակել է Դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության հարկադիր կատարման օպերատիվ բաժնի առաջին կարգի խորհրդատու, իսկ անձնական վարորդ Հ. Բ.-ին (2009 թվականի նոյեմբերի 3-ից մինչև 2016 թվականի ապրիլ)՝ նույն բաժնի առաջատար խորհրդատու, սակայն նրանց հանձնարարել է օրենքով սահմանված իրենց լիազորությունների իրականացման փոխարեն ապահովել իր անձնական անվտանգությունը: Այսինքն՝ Է. Ս.-ն և Հ. Բ.-ն օպերատիվ բաժնում փաստացի աշխատանքի չեն հաճախել, այլ մշտապես ուղեկցել են նախկին գլխավոր հարկադիր կատարող Մ. Պ.-ին, կատարել նրա անձնական բնույթի հանձնարարությունները և առանց համապատասխան պաշտոնից բխող գործառութային պարտականությունները կատարելու՝ ՀՀ պետական բյուջեից ստացել են աշխատավարձ ու դրան հավասարեցված վճարումներ:
Արդյունքում Մ. Պ.-ն, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, վատնման եղանակով պետական բյուջեի միջոցներից Է. Ս.-ի դեպքում հափշտակել է ընդհանուր 22.117.820 ՀՀ դրամ, իսկ Հ. Բ.-ի դեպքում՝ 21.754.643 ՀՀ դրամ:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Հ. Բ.-ին և Է. Ս.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:

В ходе предварительного следствия, проведенного по уголовному производству, расследуемому в Антикоррупционном комитете, было обосновано, что телохранитель Э. С. и водитель Г. Б. бывшего главного принудительного исполнителя М. П. содействовали хищению из средств государственного бюджета в особо крупных размерах-около 44 млн драмов РА методом растраты.
В частности, предварительным следствием было установлено, что М. П. назначил своего личного телохранителя Э. С. (с сентября 2008 года по апрель 2016 года) консультантом первого класса оперативного отдела принудительного исполнения Службы принудительного исполнения судебных актов, а личного водителя Г. Б. (с 3 ноября 2009 года по апрель 2016 года) - ведущим консультантом того же отдела, однако поручили им вместо осуществления своих полномочий, установленных законом, обеспечить свою личную безопасность. То есть, Э. С. и Г. Б. фактически не посещали работу в оперативном отделе, а постоянно сопровождали бывшего главного принудительного исполнителя М. П., выполняли его поручения личного характера и без выполнения вытекающих из соответствующей должности функциональных обязанностей получали из госбюджета РА зарплату и приравненные к ней выплаты.
В результате М. П., используя должностное положение, путем растраты из средств государственного бюджета в случае Э. С. похитил в общей сложности 22 117 820 драмов РА, а в случае Г. Б. - 21 754 643 драмов РА.
За совершение вышеуказанных преступных деяний Г. Б. и Э. С. предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 38-179 Уголовного кодекса РА.