ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Վ. Ա.-ն, զբաղեցնելով ՀՀ քննչական կոմիտեի հատուկ հանձնարարություններով գլխավոր վարչության ՀԿԳ քննիչի պաշտոնը, 78.000 ԱՄՆ դոլար հափշտակելու մեջ մեղադրվող ամուսիններ Ա. Ջ.-ի և Ա. Հ.-ի օգտին գործողություններ կատարելու, մասնավորապես՝ նրանց նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդման դադարեցումն ու քրեական վարույթի կարճումը իրավասու պաշտոնատար անձանց միջոցով ապահովելու համար հիշյալ մեղադրյալներից պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք:
Ձեռք բերված հանցավոր համաձայնության շրջանակում Ա. Ջ.-ն և Ա. Հ.-ն ինչպես անձամբ, այնպես էլ իրենց ընդհանուր ծանոթ Գ. Մ.-ի միջնորդությամբ, 2022 թվականի հունիսից օգոստոսն ընկած ժամանակահատվածում քննիչ Վ. Ա.-ին մաս-մաս տվել են ընդհանուր 11.305.982 ՀՀ դրամին համարժեք 27.800 ԱՄՆ դոլար և 1.840.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Բացի այդ, նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՀԿԳ քննիչ Վ. Ա.-ն իր զբաղեցրած պաշտոնից բխող հեղինակությունն ու կապերն օգտագործելով Ա. Հ.-ի օգտին գործողություն կատարելու, այն է՝ վերջինիս վարած ավտոմեքենայով մահվան ելքով վրաերթի դեպքի առթիվ քննվող քրեական վարույթի շրջանակում Ա. Հ.-ին չկալանավորելու համար, նրա կնոջից՝ Ա. Ջ.-ից, պահանջել է 15.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք: Ա. Ջ.-ն, սակարկելով պահանջված գումարի չափը, Վ. Ա.-ի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել նրան 10.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք տալու մասին: Այնուհետև՝ 2022 թվականի հուլիսի 23-ին, քննիչը ստացել է պայմանավորված կաշառքի գումարը:
Բացի այդ, վերը նշված քրեական վարույթի շրջանակում Ա. Ջ.-ի և Ա. Հ.-ի ցուցմունքները «մշակելու» համար ՀԿԳ քննիչ Վ. Ա.-ն նրանցից պահանջել և ստացել է ևս 1000 ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Նախաքննությամբ հիմնավորվել է նաև, որ Կ. Խ.-ից խաբեությամբ խոշոր չափերով գումար հափշտակելու նախնական դիտավորությամբ քննիչ Վ. Ա.-ն 2022 թվականի օգոստոսին հանդիպել է Կ. Խ.-ին և վերջինիս հավաստիացրել, թե իբր իր ծառայողական լիազորություններով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով կարող է աջակցել պաշտոնատար անձին կաշառք տալու դիմաց նրա թոռանը պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից ազատելուն: Ընդունելով պաշտոնատար անձին կաշառք տալու առաջարկը՝ Կ. Խ.-ն համաձայնվել և Գ. Մ.-ի միջոցով քննիչին է տվել 5.000 ԱՄՆ դոլար, որն էլ քննիչը խաբեությամբ հափշտակել է:
Այսպիսով՝ Վ. Ա.-ն վերը նշված անձանցից ստացել է ընդհանուր շուրջ 40.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք, ինչպես նաև խաբեությամբ հափշտակել 5000 ԱՄՆ դոլար:
29.05.2023 թվականին Վ. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով /2 դրվագ/, 46-44-436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, 255-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը:
Ա. Ջ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով և 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, Ա. Հ.-ին՝ 436-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, Կ. Խ.-ին՝ 44-436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, իսկ Գ. Մ.-ին՝ 437-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 44-437-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

According to the preliminary investigation conducted in the criminal proceedings investigated by the RA Anti-Corruption Committee, it was substantiated that occupying the position of investigator of PIC of the general department with special assignments of the RA Investigative Committee, V. A. demanded a particularly large amount bribe from spouses A. J. and A. H. accused of embezzling 78,000 USD, in order to take actions in favor of the mentioned persons, in particular, to ensure the suspension of the criminal prosecution initiated against them and the termination of the criminal proceedings through competent officials.
Within the scope of the criminal agreement reached A. J. and A. H. both personally and through their mutual acquaintance G. M., in the period between June and August 2022 gave investigator V. A. in parts a total of 11,305,982 AMD equivalent to 27,800 US dollars and 1,840,000 AMD bribe.
In addition, it was found out in the preliminary investigation that investigator of PIC V. A. using the authority and connections arising from his position, demanded a bribe of 15,000 USD from the wife of A. H., in order to perform an action in favor of A. H. namely, not to take him into custody within the framework of the criminal proceedings being investigated in connection with the fatal collision with the car driven by the latter. Negotiating the required amount A. J. reached an agreement with V. A. to give him a bribe of 10,000 US dollars. Then, on July 23, 2022, the investigator received the agreed bribe amount.
In addition, within the framework of the above-mentioned criminal proceedings, investigator of PIC V. A. demanded and received another USD 1000 bribe from A. J. and A.H., in order to "process" their testimonies.
The preliminary investigation also substantiated that with the initial intent to steal large sums of money from K. Kh. investigator V. A. met K. Kh. in August 2022 and assured the latter that he could support the release of his grandson from compulsory military service using the influence due to his official powers in exchange for a bribe to an official. Accepting the offer to bribe the official, K. Kh. agreed and gave the investigator 5,000 USD through G. M., which the investigator fraudulently stole.
Thus, V. A. received a total of USD 40,000 in bribes from the above-mentioned persons, as well as fraudulently embezzled USD 5000.
On 29.05.2023 V. A. was charged with points 2 and 3 of part 3 of article 435 (2 counts), point 2 of part 2 of article 46-44-436, points 2 and 3 of part 2 of article 255 of the RA Criminal Code. Arrest was applied as a measure of restriction against him.
A. J. was charged under point 2 of part 3 of article 436 and point 2 of part 2 of article 436 of the RA Criminal Code; A. H. was charged under point 2 of part 3 of article 436 of the RA Criminal Code; K. Kh. was charged under point 2 of part 2 of article 44-436 of the RA Criminal Code; and G. M. was charged under part 1 of article 437 and part 1 of article 44-437 of the RA Criminal Code.
The preliminary investigation in criminal proceedings is over. The materials of the proceedings with the indictment were sent to the supervising prosecutor with a request to approve it and send it to the court.