ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Վ. Ա.-ն, զբաղեցնելով ՀՀ քննչական կոմիտեի հատուկ հանձնարարություններով գլխավոր վարչության ՀԿԳ քննիչի պաշտոնը, 78.000 ԱՄՆ դոլար հափշտակելու մեջ մեղադրվող ամուսիններ Ա. Ջ.-ի և Ա. Հ.-ի օգտին գործողություններ կատարելու, մասնավորապես՝ նրանց նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդման դադարեցումն ու քրեական վարույթի կարճումը իրավասու պաշտոնատար անձանց միջոցով ապահովելու համար հիշյալ մեղադրյալներից պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք:
Ձեռք բերված հանցավոր համաձայնության շրջանակում Ա. Ջ.-ն և Ա. Հ.-ն ինչպես անձամբ, այնպես էլ իրենց ընդհանուր ծանոթ Գ. Մ.-ի միջնորդությամբ, 2022 թվականի հունիսից օգոստոսն ընկած ժամանակահատվածում քննիչ Վ. Ա.-ին մաս-մաս տվել են ընդհանուր 11.305.982 ՀՀ դրամին համարժեք 27.800 ԱՄՆ դոլար և 1.840.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Բացի այդ, նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՀԿԳ քննիչ Վ. Ա.-ն իր զբաղեցրած պաշտոնից բխող հեղինակությունն ու կապերն օգտագործելով Ա. Հ.-ի օգտին գործողություն կատարելու, այն է՝ վերջինիս վարած ավտոմեքենայով մահվան ելքով վրաերթի դեպքի առթիվ քննվող քրեական վարույթի շրջանակում Ա. Հ.-ին չկալանավորելու համար, նրա կնոջից՝ Ա. Ջ.-ից, պահանջել է 15.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք: Ա. Ջ.-ն, սակարկելով պահանջված գումարի չափը, Վ. Ա.-ի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել նրան 10.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք տալու մասին: Այնուհետև՝ 2022 թվականի հուլիսի 23-ին, քննիչը ստացել է պայմանավորված կաշառքի գումարը:
Բացի այդ, վերը նշված քրեական վարույթի շրջանակում Ա. Ջ.-ի և Ա. Հ.-ի ցուցմունքները «մշակելու» համար ՀԿԳ քննիչ Վ. Ա.-ն նրանցից պահանջել և ստացել է ևս 1000 ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Նախաքննությամբ հիմնավորվել է նաև, որ Կ. Խ.-ից խաբեությամբ խոշոր չափերով գումար հափշտակելու նախնական դիտավորությամբ քննիչ Վ. Ա.-ն 2022 թվականի օգոստոսին հանդիպել է Կ. Խ.-ին և վերջինիս հավաստիացրել, թե իբր իր ծառայողական լիազորություններով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով կարող է աջակցել պաշտոնատար անձին կաշառք տալու դիմաց նրա թոռանը պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից ազատելուն: Ընդունելով պաշտոնատար անձին կաշառք տալու առաջարկը՝ Կ. Խ.-ն համաձայնվել և Գ. Մ.-ի միջոցով քննիչին է տվել 5.000 ԱՄՆ դոլար, որն էլ քննիչը խաբեությամբ հափշտակել է:
Այսպիսով՝ Վ. Ա.-ն վերը նշված անձանցից ստացել է ընդհանուր շուրջ 40.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք, ինչպես նաև խաբեությամբ հափշտակել 5000 ԱՄՆ դոլար:
29.05.2023 թվականին Վ. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով /2 դրվագ/, 46-44-436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, 255-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը:
Ա. Ջ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով և 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, Ա. Հ.-ին՝ 436-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, Կ. Խ.-ին՝ 44-436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, իսկ Գ. Մ.-ին՝ 437-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 44-437-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

Предварительным следствием, проведенным по уголовному производству, расследуемому в Антикоррупционном комитете РА, было обосновано, что В. А., занимая должность следователя по особо важным делам Главного управления по особым поручениям Следственного комитета РА, с целью обеспечения посредством компетентных должностных лиц прекращения уголовного преследования и прекращения уголовного производства, обвиняемых в хищении 78 000 долларов США, потребовал от упомянутых обвиняемых взятки в особо крупных размерах.
В рамках достигнутого преступного соглашения А. Дж. и А. Г. как лично, так и при посредничестве их общего знакомого Г. М., в период с июня по август 2022 года следователю В. А. по частям дали в общей сложности 11 305 982 драмов РА, эквивалентные 27 800 долларов США и 1 840 000 драмов РА взятки.
Кроме того, в ходе предварительного следствия было установлено, что следователь по особо важным делам В. А., используя свой авторитет и связи, вытекающие из занимаемой должности, для совершения действия в пользу А. Г., а именно: не арестовать А. Г. в рамках уголовного производства, расследуемого по факту наезда на автомобиле последнего со смертельным исходом, потребовал от его жены А. Дж. взятку в размере 15 000 долларов США. А. Дж. договорился с В. А. о даче ему взятки в размере 10 000 долларов США. Затем, 23 июля 2022 года, следователь получил сумму условленной взятки.
Кроме того, для «обработки» показаний А. Дж. и А. Г. в рамках указанного уголовного производства следователь по особо важным делам В. А. потребовал и получил от них еще 1000 долларов США взятки.
Предварительным следствием также было обосновано, что следователь В. А. с предварительным умыслом хищения у К. Х денег в крупных размерах в августе 2022 года встретился с К. Х. и заверил последнего, что якобы, используя влияние, обусловленное его служебными полномочиями, может содействовать освобождению его внука от обязательной срочной военной службы в обмен на дачу взятки должностному лицу. Приняв предложение о даче взятки должностному лицу, к Х согласился и через Г. М. дал следователю 5000 долларов США, которые следователь обманным путем похитил.
Таким образом, В. А. получил от вышеуказанных лиц взятку в размере около 40 000 долларов США, а также обманным путем похитил 5000 долларов США.
29.05.2023 г. В. А. было предъявлено обвинение по пунктам 2 и 3 части 3 статьи 435 (2 эпизода), пункту 2 части 2 статьи 46-44-436, пунктам 2 и 3 части 2 статьи 255 Уголовного кодекса РА. В его отношении в качестве меры пресечения был применен арест.
А. Дж. предъявлено обвинение по пункту 2 части 3 статьи 436 и пункту 2 части 2 статьи 436, А. Г. - по пункту 2 части 3 статьи 436, К. Х. - по пункту 2 части 2 статьи 44-436, а Г. М. - по части 1 статьи 437 и части 1 статьи 44-437 Уголовного кодекса РА.