ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Ա. Ս.-ն, զբաղեցնելով ՀՀ Տավուշի մարզի Դիլիջան համայնքի ղեկավարի պաշտոնը, միասնական դիտավորությամբ և այլ անձանց օժանդակությամբ կատարել է պաշտոնեական կեղծիք, ինչպես նաև անցել է իր պաշտոնեական լիազորությունները՝ կազմակերպելով և իրականացնելով օրենքով նախատեսված սահմանափակումների ցանկում ընդգրկված հողամասերի աճուրդային կարգով և ուղղակի վաճառքով օտարումը քաղաքացուն:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ա. Ս.-ն, իր կողմից կազմված պաշտոնական փաստաթղթում անձնական դրդումներով ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ մտցնելով, կատարել է պաշտոնեական կեղծիք, այն է՝ օրենքով սահմանված կարգով անտառային նպատակային նշանակության, ընդհանուր 0.1063 հա մակերեսով 3 հողամասերը 2010-2012 թվականներին իր կողմից կայացված որոշումներով ընդգրկել է Դիլիջան համայնքի ֆոնդի հաշվեկշռում՝ դրանք նկարագրելով որպես բնակավայրերի այլ հողեր: Միաժամանակ Ա. Ս.-ն Դիլիջանի քաղաքային համայնքի ղեկավարի աշխատակազմի քաղաքաշինության և հողօգտագործման բաժնի աշխատակիցների օժանդակությամբ վերը նշված հողամասերի վերաբերյալ կազմել է գլխավոր կեղծ հատակագծեր, որոնցում անտառային նպատակային նշանակության հիշյալ հողամասերի նպատակային նշանակությունը նկարագրվել է կրկին որպես բնակավայրերի հող, իսկ գործառնական նշանակությունը՝ այլ հողեր:
Հողամասերի նկատմամբ Դիլիջան համայնքի իրավունքը պետականորեն գրանցելու որոշումները և դրանց հիման վրա թողարկված կեղծ հատակագծերը Ա. Ս.-ն ներկայացրել է ՀՀ կադաստրի կոմիտե, որի հիման վրա հողամասերի նկատմամբ գրանցվել է Դիլիջան համայնքի սեփականության իրավունքը, և տրվել են սեփականության իրավունքի վկայականներ: Այնուհետև վերը նշված 2 հողամասերը ներկայացվել են աճուրդի, որի արդյունքում հաղթող է ճանաչվել առավելագույն՝ 1.113.000 և 1.596.000 ՀՀ դրամ առաջարկած Խ. Ա.-ն: Իսկ երրորդ՝ 160.0 քմ մակերեսով հողամասը, որպես ընդլայնում, Ա. Ս.-ն 198.720 ՀՀ դրամով ուղղակի վաճառքի ձևով օտարել է նույն անձին: Արդյունքում նշված 3 հողամասերը միավորվել են որպես մեկ գույքային միավոր, որի նկատմամբ գրանցվել է Խ. Ա.-ի սեփականության իրավունքը:
Քրեական վարույթով հիմնավորվել է նաև, որ Ա. Ս.-ն, տեղեկացված լինելով Դիլիջան քաղաքի մեկ այլ հասցեում գտնվող՝ 0.3354 հա մակերեսով հողամասում իր մտերիմ անձի կողմից առանց թույլտվության ինքնակամ շինարարության կատարման ու իրականացված շինարարարության մասին, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով՝ տվել է պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքը, որի մեջ նույն դրդումներով մտցրել է ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ՝ հողամասի առկա վիճակը բնութագրելով որպես չկառուցապատված: Այնուհետև Ա. Ս.-ն կառուցապատողի հետ կնքել է անշարժ գույքի նվիրատվության պայմանագիր, որի հիմքով հիշյալ գույքի նկատմամբ իրավաբանորեն գրանցել է իր սեփականության իրավունքը:
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար Ա. Ս.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով և 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով /2 դրվագ/:

Предварительным следствием по уголовному производству, расследуемому в Антикоррупционном комитете РА, было обосновано, что А. С., занимая должность руководителя Общины Дилижан марза Тавуш РА, с единым умыслом и при содействии других лиц совершила служебный подлог, а также перешла свои должностные полномочия, организовав и осуществив отчуждение гражданину земельных участков, включенных в список ограничений, предусмотренных законом, путем аукциона и прямой продажи.
В частности, предварительным следствием было установлено, что А. С., В составленный им официальный документ, из личных побуждений введя заведомо ложные сведения, совершил служебный подлог, а именно: в установленном законом порядке 3 земельные участки лесного целевого назначения общей площадью 0.1063 га в 2010-2012 гг. принятыми им решениями включил в баланс фонда общины Дилижан, описав их как другие земли населенных пунктов. В то же время А. С. при содействии сотрудников отдела градостроительства и землепользования аппарата главы городской общины Дилижана составили главные ложные планы относительно вышеуказанных земельных участков, в которых целевое назначение упомянутых земельных участков лесного целевого назначения было описано вновь как земля населенных пунктов, а функциональное значение - другие земли.
А. С. представил в комитет кадастра РА решения о государственной регистрации права общины Дилижан на земельные участки и выданные на их основании ложные планы, на основании которых было зарегистрировано право собственности общины Дилижан на земельные участки и выданы свидетельства о праве собственности. Затем, вышеуказанные 2 земельные участки были представлены на аукцион, в результате чего победителем был признан предложенный максимум - 1 113 000 и 1 596 000 драмов РА. А третий - земельный участок площадью 160.0 кв. м, в качестве расширения, А. С. отчуждил тому же лицу в виде прямой продажи за 198 720 драмов РА. В результате указанные 3 земельные участки объединились в одну имущественную единицу, в отношении которой было зарегистрировано право собственности Х. А.
В уголовном производстве также обосновано, что А. С., будучи осведомленным о самовольном строительстве на земельном участке площадью 0.354 га, расположенном по другому адресу города Дилижан, и осуществленном строительстве, исходя из личной заинтересованности, дал архитектурно-планировочное задание, являющееся официальным документом, в которое из тех же побуждений ввел заведомо ложные сведения, охарактеризовав нынешнее состояние земельного участка как незастроенное. Затем А. С. заключила с застройщиком договор дарения недвижимого имущества, на основании которого юридически зарегистрировала право собственности на указанное имущество.
За вышеуказанные преступные деяния а с предъявлено обвинение по пункту 5 части 2 статьи 441 и части 1 статьи 445 Уголовного кодекса РА / 2 эпизода/.