ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Ա. Ս.-ն, զբաղեցնելով ՀՀ Տավուշի մարզի Դիլիջան համայնքի ղեկավարի պաշտոնը, միասնական դիտավորությամբ և այլ անձանց օժանդակությամբ կատարել է պաշտոնեական կեղծիք, ինչպես նաև անցել է իր պաշտոնեական լիազորությունները՝ կազմակերպելով և իրականացնելով օրենքով նախատեսված սահմանափակումների ցանկում ընդգրկված հողամասերի աճուրդային կարգով և ուղղակի վաճառքով օտարումը քաղաքացուն:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ա. Ս.-ն, իր կողմից կազմված պաշտոնական փաստաթղթում անձնական դրդումներով ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ մտցնելով, կատարել է պաշտոնեական կեղծիք, այն է՝ օրենքով սահմանված կարգով անտառային նպատակային նշանակության, ընդհանուր 0.1063 հա մակերեսով 3 հողամասերը 2010-2012 թվականներին իր կողմից կայացված որոշումներով ընդգրկել է Դիլիջան համայնքի ֆոնդի հաշվեկշռում՝ դրանք նկարագրելով որպես բնակավայրերի այլ հողեր: Միաժամանակ Ա. Ս.-ն Դիլիջանի քաղաքային համայնքի ղեկավարի աշխատակազմի քաղաքաշինության և հողօգտագործման բաժնի աշխատակիցների օժանդակությամբ վերը նշված հողամասերի վերաբերյալ կազմել է գլխավոր կեղծ հատակագծեր, որոնցում անտառային նպատակային նշանակության հիշյալ հողամասերի նպատակային նշանակությունը նկարագրվել է կրկին որպես բնակավայրերի հող, իսկ գործառնական նշանակությունը՝ այլ հողեր:
Հողամասերի նկատմամբ Դիլիջան համայնքի իրավունքը պետականորեն գրանցելու որոշումները և դրանց հիման վրա թողարկված կեղծ հատակագծերը Ա. Ս.-ն ներկայացրել է ՀՀ կադաստրի կոմիտե, որի հիման վրա հողամասերի նկատմամբ գրանցվել է Դիլիջան համայնքի սեփականության իրավունքը, և տրվել են սեփականության իրավունքի վկայականներ: Այնուհետև վերը նշված 2 հողամասերը ներկայացվել են աճուրդի, որի արդյունքում հաղթող է ճանաչվել առավելագույն՝ 1.113.000 և 1.596.000 ՀՀ դրամ առաջարկած Խ. Ա.-ն: Իսկ երրորդ՝ 160.0 քմ մակերեսով հողամասը, որպես ընդլայնում, Ա. Ս.-ն 198.720 ՀՀ դրամով ուղղակի վաճառքի ձևով օտարել է նույն անձին: Արդյունքում նշված 3 հողամասերը միավորվել են որպես մեկ գույքային միավոր, որի նկատմամբ գրանցվել է Խ. Ա.-ի սեփականության իրավունքը:
Քրեական վարույթով հիմնավորվել է նաև, որ Ա. Ս.-ն, տեղեկացված լինելով Դիլիջան քաղաքի մեկ այլ հասցեում գտնվող՝ 0.3354 հա մակերեսով հողամասում իր մտերիմ անձի կողմից առանց թույլտվության ինքնակամ շինարարության կատարման ու իրականացված շինարարարության մասին, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով՝ տվել է պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքը, որի մեջ նույն դրդումներով մտցրել է ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ՝ հողամասի առկա վիճակը բնութագրելով որպես չկառուցապատված: Այնուհետև Ա. Ս.-ն կառուցապատողի հետ կնքել է անշարժ գույքի նվիրատվության պայմանագիր, որի հիմքով հիշյալ գույքի նկատմամբ իրավաբանորեն գրանցել է իր սեփականության իրավունքը:
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար Ա. Ս.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով և 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով /2 դրվագ/:

According to the preliminary investigation conducted in the criminal proceedings investigated by the RA Anti-Corruption Committee, it was substantiated that A. S., occupying the position of head of the Dilijan community of Tavush marz, RA, committed official forgery with joint intent and with the help of other persons, as well as exceeded his official powers by organizing and implementing the sale of plots of land included in the list of restrictions stipulated by law to the citizen by auction procedure and direct sale.
In particular, by the preliminary examination it was revealed that A. S., by inserting obviously false information in the official document drawn up by him with personal motivation, committed an official forgery, that is, with the decisions made by him in 2010-2012 he included the 3 plots of land with a total area of 0.1063 ha of forest purpose set by the law, in the balance sheet of Dilijan community describing them as other residential land. At the same time A. S., with the help of the employees of the urban development and land use department of the head of the city of Dilijan, made false master plans regarding the above-mentioned plots, in which the purpose of the said plots of forest purpose was described again as residential land, and the operational purpose-as other lands.
A. S. submitted the decisions on state registration of rights of Dilijan community to the plots of land and the false plans issued based on them, to the RA Cadastre Committee, on the basis of which the ownership rights of the Dilijan community were registered for the land plots, and ownership certificates were issued. Then the above-mentioned 2 plots of land were submitted for auction, as a result of which the winner was recognized Kh. A. with the maximum of 1,113,000 and 1,596,000 AMD offered. And the third plot of land with an area of 160.0 square meters was alienated by A. S. to the same person for AMD 198,720 as an extension, by way of direct sale. As a result, the mentioned 3 plots were united as one property unit, in respect of which ownership of Kh. A. was registered.
It was also substantiated by the criminal proceedings that A. S., having been informed about the self-imposed construction of a plot of land with an area of 0.3354 ha located at another address in Dilijan city without permission by his close person, based on his personal interest, gave the official document, the architect's plan task, in which he included clearly false information describing the current state of the land as undeveloped, with the same motivations. Then A. S. signed a real estate donation agreement with the developer, on the basis of which he legally registered his ownership rights to the said property.
For the above-mentioned criminal acts A. S. was charged under point 5 of part 2 of article 441 and part 1 of article 445 (2 counts) of the RA Criminal Code.