ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից ստացված տվյալների հիման վրա ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթով փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության պարեկային ծառայության Շիրակի մարզի գումարտակի ավագ պարեկ Օ. Ս.-ն նույն գումարտակի հերթապահ ծառայության ոստիկան Ա. Հ.-ին դրդել է իր ծառայողական լիազորություններն օգտագործել ի վնաս պետական և ծառայողական շահերի, որի հետևանքով 1 մլն 300 հազար ՀՀ դրամից ավելի վնաս է պատճառվել պետության և կազմակերպության օրինական շահերին:
Մասնավորապես՝ 2023 թվականի մարտի 16-ին ոստիկանության կողմից հայտնաբերվել և նույն օրը պարեկային ծառայության Շիրակի մարզի գումարտակի «Հատուկ տարածք» է տեղափոխվել ՀՀ ԱՆ հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության կողմից հետախուզվող «Mercedes-Benz» մակնիշի ավտոմեքենան: Դրանից հետո Գյումրի քաղաքի բնակիչ Գ. Հ.-ն առանց օրինական հիմքերի հիշյալ ավտոմեքենան սեփականատիրոջը վերադարձնելու խնդրանքով դիմել է իր մտերիմ՝ վերը նշված գումարտակի ավագ պարեկ Օ. Ս.-ին: Վերջինս, չմերժելով Գ. Հ.-ի խնդրանքը, 2023 թվականի մարտի 20-ին դիմել է իր գործընկերոջը՝ նույն գումարտակի հերթապահ ծառայության ոստիկան Ա. Հ.-ին՝ համոզելու եղանակով վերջինիս դրդելով հանցանք կատարել, այն է՝ օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ՝ առանց արգելանքի տակ դնելու պատճառները վերացնելու վերաբերյալ ապացույցների, հիշյալ տրանսպորտային միջոցը վերադարձնել սեփականատիրոջը:
Արդյունքում Ա. Հ.-ն պարեկ Օ. Ս.-ի և Գ. Հ.-ի դրդմամբ իր ծառայողական լիազորություններն օգտագործել է ի վնաս պետական և ծառայողական շահերի՝ օրենքով սահմանված պահանջների խախտմամբ թույլատրել է ավտոմեքենայի սեփականատիրոջը՝ այն դուրս բերել «Հատուկ տարածք»-ից և շարունակել երթևեկությունը:
Ա. Հ.-ի գործողությունների հետևանքով պետությանն ու կազմակերպությանը պատճառվել է էական վնաս՝ պարտապանից չի բռնագանձվել խոշոր չափերի՝ 1 մլն 300 հազար դրամից ավելի գույքային վնասը: Արդյունքում՝ առանց օրինական հիմքերի սեփականատիրոջը վերադարձվել է հետախուզման մեջ գտնվող տրանսպորտային միջոցը:
2023 թ. հուլիսի 21-ին պարեկ Օ. Ս.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-441-րդ հոդվածի 1-ին մասով, հերթապահ ծառայության ոստիկան Ա. Հ.-ին՝ 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ Գ. Հ.-ին՝ 46-441-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

On the basis of the data received from the RA National Security Service, factual data was received in the criminal proceedings initiated by the RA Anti-Corruption Committee that O. S., a senior patrolman of the Shirak marz battalion of the RA Ministry of Internal Affairs police patrol service prompted A. H. duty police officer of the same battalion to use his official powers to the detriment of state and official interests, as a result of which more than 1 million 300 thousand AMD damage was caused to the legitimate interests of the state and the organization.
In particular, on March 16, 2023, the Mercedes-Benz car, wanted by the enforcement service of the RA Ministry of Justice, was found by the police and on the same day was transferred to the "Special Area" of the Shirak Marz battalion of the patrol service. After that, G. H. resident of Gyumri city applied to his close friend, senior patrolman O. S. with a request to return the said car to the owner without legal grounds. The latter, not rejecting G. H.'s request, on March 20, 2023, turned to his colleague A. H., police officer on duty of the same battalion, inciting the latter to commit a crime by persuasion, that is, to return the said vehicle to the owner, in violation of the order established by law, without evidence to eliminate the reasons for impoundment.
As a result, at the instigation of patrol O. S. and G. H., A. H. used his official powers to the detriment of state and official interests, in violation of the requirements established by law, he allowed the owner of the car to take it out of the "Special Area" and continue driving.
As a result of A. H.'s actions, significant damage was caused to the state and the organization, large property damage of more than 1 million 300 thousand drams was not recovered from the debtor. As a result, the wanted vehicle was returned to the owner without legal grounds.
On July 21, 2023 patrolman O. S. was charged under part1 of article 46-441 of the RA Criminal Code, duty police officer A. H. was charged under part 1 of article 441, and G. H. was charged under part 1 of article 46-441 of the RA Criminal Code.