ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից ստացված տվյալների հիման վրա ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթով փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության պարեկային ծառայության Շիրակի մարզի գումարտակի ավագ պարեկ Օ. Ս.-ն նույն գումարտակի հերթապահ ծառայության ոստիկան Ա. Հ.-ին դրդել է իր ծառայողական լիազորություններն օգտագործել ի վնաս պետական և ծառայողական շահերի, որի հետևանքով 1 մլն 300 հազար ՀՀ դրամից ավելի վնաս է պատճառվել պետության և կազմակերպության օրինական շահերին:
Մասնավորապես՝ 2023 թվականի մարտի 16-ին ոստիկանության կողմից հայտնաբերվել և նույն օրը պարեկային ծառայության Շիրակի մարզի գումարտակի «Հատուկ տարածք» է տեղափոխվել ՀՀ ԱՆ հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության կողմից հետախուզվող «Mercedes-Benz» մակնիշի ավտոմեքենան: Դրանից հետո Գյումրի քաղաքի բնակիչ Գ. Հ.-ն առանց օրինական հիմքերի հիշյալ ավտոմեքենան սեփականատիրոջը վերադարձնելու խնդրանքով դիմել է իր մտերիմ՝ վերը նշված գումարտակի ավագ պարեկ Օ. Ս.-ին: Վերջինս, չմերժելով Գ. Հ.-ի խնդրանքը, 2023 թվականի մարտի 20-ին դիմել է իր գործընկերոջը՝ նույն գումարտակի հերթապահ ծառայության ոստիկան Ա. Հ.-ին՝ համոզելու եղանակով վերջինիս դրդելով հանցանք կատարել, այն է՝ օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ՝ առանց արգելանքի տակ դնելու պատճառները վերացնելու վերաբերյալ ապացույցների, հիշյալ տրանսպորտային միջոցը վերադարձնել սեփականատիրոջը:
Արդյունքում Ա. Հ.-ն պարեկ Օ. Ս.-ի և Գ. Հ.-ի դրդմամբ իր ծառայողական լիազորություններն օգտագործել է ի վնաս պետական և ծառայողական շահերի՝ օրենքով սահմանված պահանջների խախտմամբ թույլատրել է ավտոմեքենայի սեփականատիրոջը՝ այն դուրս բերել «Հատուկ տարածք»-ից և շարունակել երթևեկությունը:
Ա. Հ.-ի գործողությունների հետևանքով պետությանն ու կազմակերպությանը պատճառվել է էական վնաս՝ պարտապանից չի բռնագանձվել խոշոր չափերի՝ 1 մլն 300 հազար դրամից ավելի գույքային վնասը: Արդյունքում՝ առանց օրինական հիմքերի սեփականատիրոջը վերադարձվել է հետախուզման մեջ գտնվող տրանսպորտային միջոցը:
2023 թ. հուլիսի 21-ին պարեկ Օ. Ս.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-441-րդ հոդվածի 1-ին մասով, հերթապահ ծառայության ոստիկան Ա. Հ.-ին՝ 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ Գ. Հ.-ին՝ 46-441-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

На основании полученных от Службы национальной безопасности РА данных по уголовному производству, инициированному Антикоррупционным комитетом РА, получены фактические данные о том, что старший патруль батальона марза Ширак Патрульной службы полиции МВД РА побудил полицейского дежурной службы того же батальона использовать свои служебные полномочия в ущерб государственным и служебным интересам, в результате чего более 1 млн 300 тысяч драмов РА причинен ущерб законным интересам государства и организации.
В частности, 16 марта 2023 года полиция обнаружила и в тот же день перевезла на «Специальную территорию» батальона патрульной службы марза Ширак автомобиль марки «Mercedes-Benz», разыскиваемый службой принудительного исполнения Министерства юстиции РА. После этого, житель города Гюмри Г. Г., без законных оснований, обратился с просьбой вернуть владельцу упомянутого автомобиля к своему близкому старшему патрулю вышеупомянутого батальона О. С. Последний, не отказав в просьбе Г. Г., 20 марта 2023 года обратился к своему коллеге, полицейскому дежурной службы того же батальона - А. Г., убедив последнего совершить преступление, а именно: в нарушение установленного законом порядка, без доказательств об устранении причин наложения ареста, вернуть упомянутое транспортное средство владельцу.
В результате А. Г., по побуждению патрульных О. С. и Г. Г. использовал свои служебные полномочия в ущерб государственным и служебным интересам, с нарушением установленных Законом требований разрешил владельцу автомобиля вывести его с “Специальной территории” и продолжить движение.
В результате действий А. Г. государству и организации нанесен существенный ущерб: с должника не взыскан имущественный ущерб в крупных размерах - более 1 млн 300 тысяч драмов РА. В результате владельцу без законных оснований было возвращено находящееся в розыске транспортное средство.
21 июля 2023 года патрулю О. С. было предъявлено обвинение по части 1 статьи 46-441 Уголовного кодекса РА, полицейскому дежурной службы А. Г. - по части 1 статьи 441 Уголовного кодекса РА, а Г. Г. - по части 1 статьи 46-441 Уголовного кодекса РА.