ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության կողմից իրականացված միջոցառումների և դրանց հիման վրա նախաձեռնված բազմադրվագ քրեական վարույթով կատարված ապացուցողական և այլ վարութային գործողությունների արդյունքում բացահայտվել են կաշառքի դիմաց վարորդական վկայականներ ստանալու մի քանի տասնյակ դեպքեր:
Մասնավորապես՝ հիմնավորվել է, որ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության Արմավիրի մարզի հաշվառման-քննական բաժանմունքի ավագ տեսուչ Ս. Կ.-ն, օգտագործելով ծառայողական լիազորություններն ու դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը, իր մտերիմ Ս. Պ.-ի օժանդակությամբ, վարորդական վկայական ստանալու համար դիմած բազմաթիվ քաղաքացիներից ստացել է տարբեր չափերի կաշառք: Ընդ որում՝ կաշառքի գումարի չափը յուրաքանչյուր անձի դեպքում կազմել է մինչև 400.000 ՀՀ դրամ:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2023 թ. ընթացքում, Ս. Պ.-ի օժանդակությամբ, ՃՈ ավագ տեսուչ Ս. Կ.-ն, վարորդական վկայական ստանալու համար դիմած շուրջ 30 քաղաքացիներից ընդունելով ձևական բնույթ կրող տեսական և գործնական քննություններ, կազմել է կեղծ փաստաթղթեր առ այն, որ թեկնածուները հաջողությամբ հաղթահարել են քննությունները: Որոշ դեպքերում էլ թեկնածուներն առհասարակ քննության չեն մասնակցել, սակայն Ս. Կ.-ն դարձյալ կազմել է քննությունները հանձնելու վերաբերյալ կեղծ փաստաթղթեր, որոնք հիմք են հանդիսացել վարորդական վկայական տրամադրելու համար: Դրա դիմաց ՃՈ տեսուչը նշված բոլոր քաղաքացիներից 2023 թվականի ընթացքում ընդհանուր առմամբ ստացել է 6,5 միլիոն ՀՀ դրամ կաշառք:
Արդյունքում՝ տեսական և գործնական գիտելիքներ չունեցող բազմաթիվ քաղաքացիներ ապօրինի ստացել են վարորդական վկայականներ և շահագործել տրանսպորտային միջոցներ՝ այդ կերպ վտանգելով ճանապարհային երթևեկությունը:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար ՃՈ ավագ տեսուչ Ս. Կ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով 29 դրվագ, 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով 15 դրվագ և 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով 15 դրվագ, իսկ ՃՈ տեսուչին օժանդակած Ս. Պ.-ին՝ 46-435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով 29 դրվագ:

В результате деятельности оперативно-следственного отдела Антикоррупционного комитета РА и проведенных доказательственных и других процессуальных действий по возбужденным на их основе многократным уголовным производствам раскрыто несколько десятков дел о получении водительских удостоверений за взятки.
В частности, было обосновано, что старший инспектор регистрационно-экзаменационного отдела службы «Дорожная полиция» МВД РА марза Армавир С.К., используя свои служебные полномочия и вызванное ими влияние, при содействии своего близкого С. П., получил взятки различных размеров от множества граждан, обратившихся за получением водительских прав. При этом, сумма взятки составила 400.000 драмов РА на каждого человека.
Предварительным следствием установлено, что в течение 2023 года, при содействии С. П., старший инспектор дорожной полиции С. К., приняв формальные теоретические и практические экзамены у около 30 граждан, подавших заявления на получение водительских прав, составил фальшивые документы о том, что кандидаты успешно сдали экзамены. В некоторых случаях кандидаты вообще не принимали участия в экзамене, однако С. К. вновь составил фальшивые документы о сдаче экзаменов, что послужило основанием для выдачи водительских прав. Взамен, в течение 2023 года инспектор дорожной полиции получил от всех упомянутых граждан взятки в общей сложности на сумму 6.5 млн драмов РА.
В результате многие граждане, не имея теоретических и практических знаний, незаконно получали водительские права и управляли транспортными средствами, создавая тем самым угрозу дорожному движению.
За совершение указанных преступных деяний старшему инспектору дорожной полиции С. К. предъявлено обвинение по пункту 3 части 2 статьи 435 (29 эпизодов), части 1 статьи 441 (15 эпизодов) и части 1 статьи 445 (15 эпизодов) Уголовного кодекса РА, а содействующему инспектору Дорожной полиции С. П. - по пункту 3 части 2 статьи 46-435 (29 эпизодов) Уголовного кодекса РА.