ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության կողմից իրականացված միջոցառումների և դրանց հիման վրա նախաձեռնված բազմադրվագ քրեական վարույթով կատարված ապացուցողական և այլ վարութային գործողությունների արդյունքում բացահայտվել են կաշառքի դիմաց վարորդական վկայականներ ստանալու մի քանի տասնյակ դեպքեր:
Մասնավորապես՝ հիմնավորվել է, որ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության Արմավիրի մարզի հաշվառման-քննական բաժանմունքի ավագ տեսուչ Ս. Կ.-ն, օգտագործելով ծառայողական լիազորություններն ու դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը, իր մտերիմ Ս. Պ.-ի օժանդակությամբ, վարորդական վկայական ստանալու համար դիմած բազմաթիվ քաղաքացիներից ստացել է տարբեր չափերի կաշառք: Ընդ որում՝ կաշառքի գումարի չափը յուրաքանչյուր անձի դեպքում կազմել է մինչև 400.000 ՀՀ դրամ:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2023 թ. ընթացքում, Ս. Պ.-ի օժանդակությամբ, ՃՈ ավագ տեսուչ Ս. Կ.-ն, վարորդական վկայական ստանալու համար դիմած շուրջ 30 քաղաքացիներից ընդունելով ձևական բնույթ կրող տեսական և գործնական քննություններ, կազմել է կեղծ փաստաթղթեր առ այն, որ թեկնածուները հաջողությամբ հաղթահարել են քննությունները: Որոշ դեպքերում էլ թեկնածուներն առհասարակ քննության չեն մասնակցել, սակայն Ս. Կ.-ն դարձյալ կազմել է քննությունները հանձնելու վերաբերյալ կեղծ փաստաթղթեր, որոնք հիմք են հանդիսացել վարորդական վկայական տրամադրելու համար: Դրա դիմաց ՃՈ տեսուչը նշված բոլոր քաղաքացիներից 2023 թվականի ընթացքում ընդհանուր առմամբ ստացել է 6,5 միլիոն ՀՀ դրամ կաշառք:
Արդյունքում՝ տեսական և գործնական գիտելիքներ չունեցող բազմաթիվ քաղաքացիներ ապօրինի ստացել են վարորդական վկայականներ և շահագործել տրանսպորտային միջոցներ՝ այդ կերպ վտանգելով ճանապարհային երթևեկությունը:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար ՃՈ ավագ տեսուչ Ս. Կ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով 29 դրվագ, 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով 15 դրվագ և 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով 15 դրվագ, իսկ ՃՈ տեսուչին օժանդակած Ս. Պ.-ին՝ 46-435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով 29 դրվագ:

As a result of the activities carried out by the operational-investigative department of the RA Anti-Corruption Committee and the evidentiary and other procedural actions conducted out under multiple criminal proceedings initiated on their basis, several dozen cases of obtaining driver’s licenses for bribes were revealed.
In particular, it was substantiated that S. K., the senior inspector of the registration and examination department of Armavir region Traffic Police service of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia, using his official powers and the influence caused by them, with the assistance of his close person S. P., received bribes of various sizes from numerous citizens who applied for a driver's license. Wherein, the amount of the bribe was AMD 400,000 for each person.
The preliminary investigation established that during 2023, with the assistance of S.P., senior traffic police inspector S.K., having taken formal theoretical and practical exams from about 30 citizens who had applied for a driver’s license, compiled false documents stating that that the applicants had successfully passed the examinations. In some cases, the applicants did not take part in the exam at all, however, S.K. again created false documents about passing the exams, which served as the basis for issuing a driver's license. In return, during 2023, the traffic police inspector received bribes from all mentioned citizens in total of AMD 6,5 million.
As a result, many citizens without theoretical and practical knowledge illegally obtained driving licenses and operated vehicles, thus endangering the road traffic.
For committing the above-mentioned criminal acts, the senior traffic police inspector S.K. was charged under Article 435, Part 2, Clause 3 of the RA Criminal Code (29 episodes), Article 441, Part 1 (15 episodes) and Article 445, Part 1 (15 episodes), and S. P., who assisted the traffic inspector, was charged under Article 46-435, Part 2, Clause 3 of the RA Criminal Code 29 episodes.