ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության կողմից իրականացված միջոցառումների հիման վրա նախաձեռնված քրեական վարույթով պարզվել է, որ ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի (ՍԱՏՄ) կողմից կենդանիների արտահանման թույլտվությունների տրամադրումն անխոչընդոտ կազմակերպելու համար տնտեսվարողը տվել է 8000 ԱՄՆ դոլար ապօրինի վարձատրություն: Հիշյալ վարույթի շրջանակում բացահայտվել են նաև ՍԱՏՄ պաշտոնատար անձանց կողմից խմբով կաշառք ստանալու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու դեպքեր:
Մասնավորապես՝ 2024 թվականի հոկտեմբերին համապատասխան կարանտինային կետ կատարած հերթական այցի ընթացքում ՍԱՏՄ երկու գլխավոր տեսուչները խոշոր եղջերավոր կենդանիներ արտահանելու գործընթաց նախաձեռնած տնտեսվարողի մոտ հայտնաբերել են էական բացթողումներ ու խախտումներ, որոնք չարձանագրելու դիմաց նրանից ստացել են 190.000 ՀՀ դրամ կաշառք: Ավելին՝ նշված տեսուչներից մեկի կողմից կազմվել է կեղծ տեղեկանք, որի հիման վրա թույլատրվել է կենդանիների խմբաքանակի արտահանումը։
Բացի այդ, նախաքննությամբ պարզվել է, որ արտահանման գործընթացում հնարավոր խոչընդոտներից խուսափելու համար տնտեսվարողը դիմել է ՍԱՏՄ-ում ղեկավար պաշտոն զբաղեցնող անձի հետ մտերիմ հարաբերությունների մեջ գտնվող իր ծանոթին: Վերջինս պատրաստակամություն է հայտնել 8000 ԱՄՆ դոլար ապօրինի վարձատրության դիմաց ապահովել ՍԱՏՄ կողմից արտահանման թույլտվությունների տրամադրումը: Արդյունքում՝ տնտեսվարողը հիշյալ անձի ակտիվ միջամտությամբ կարողացել է 2024 թվականի հոկտեմբերի 18-ին արտահանել կենդանիների խմբաքանակը՝ նույն օրը նրան տալով պահանջված գումարը:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով մեղադրանքներ են ներկայացվել 6 անձի, այդ թվում՝ կաշառք ստացած ՍԱՏՄ տեսուչներին, նրանց կաշառք տված տնտեսվարողին և 8000 ԱՄՆ դոլար ապօրինի վարձատրություն ստացած անձին: Վերջինիս վերաբերյալ քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Դատախազի կողմից հաստատվել է մեղադրական եզրակացությունը, և վարույթի նյութերն ուղարկվել են դատարան:

По уголовному производству, инициированному на основании мероприятий, проведенных оперативно-следственным управлением Антикоррупционного комитета Республики Армения установлено, что хозяйствующий субъект заплатил незаконное вознаграждение в размере 8.000 долларов США за организацию беспрепятственной выдачи Инспекционным органом продовольственной безопасности Республики Армения (ИОПБ) разрешений на экспорт животных. В рамках указанного производства также были выявлены факты получения взяток в сoставе группы и служебного подлога со стороны должностных лиц ИОПБ.
В частности, в ходе очередного посещения соответствующего карантинного пункта в октябре 2024 года два главных инспектора ИОПБ обнаружили существенные упущения и нарушения у хозяйствующего субъекта, инициировавшего процесс экспорта крупного рогатого скота, и получили от него взятку в размере 190.000 драмов РА за то, чтобы не составлять протокол. Более того, один из указанных инспекторов составил поддельную справку, на основании которой был разрешен вывоз партии скота.
Кроме того, в ходе предварительного следствия установлено, что в целях избежания возможных препятствий при осуществлении экспорта, хозяйствующий субъект обратился к своему знакомому, состоявшему в близких отношениях с лицом, занимающим руководящую должность в ИОПБ. Последний выразил готовность обеспечить выдачу со стороны ИОПБ разрешений на экспорт в обмен на незаконное вознаграждение в размере 8.000 долларов США. В результате, при активном вмешательстве вышеуказанного лица, хозяйствующий субъект 18 октября 2024 года смог вывезти партию скота, предоставив ему запрошенную сумму в тот же день.
За вышеуказанные преступные деяния 6 лицам были предъявлены обвинения по соответствующим статьям Уголовного кодекса Республики Армения, в том числе - инспекторам ИОПБ, получившим взятки, хозяйствующему субъекту, давшему им взятку, и лицу, получившему незаконное вознаграждение в размере 8.000 долларов США. Предварительное следствие по уголовному производству в отношении последнего завершено. Обвинительное заключение утверждено прокурором, материалы производства направлены в суд.