ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Արթուր Նահապետյանը ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում այսօր ներկայացրել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի` 2024 թվականի տարեկան գործունեության մասին հաշվետվությունը: Արթուր Նահապետյանն անդրադարձել է նախորդ տարի քննված քրեական վարույթների և դրանց ընթացքի վերաբերյալ վիճակագրական տվյալներին՝ ընդգծելով, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում հիմնականում քննվում են բարդ և բազմադրվագ վարույթներ, որոնցով քննիչները մեծածավալ աշխատանք են կատարում։
Կոմիտեի նախագահի խոսքով՝ 2024 թվականին քննված քրեական վարույթների թիվը 2023 թվականի համեմատ աճել է 465 -ով կամ 25,5 տոկոսով, իսկ ավարտված վարույթների թիվը՝ 313-ով կամ 58,4 տոկոսով:
Անդրադառնալով դատարան ուղարկված քրեական վարույթներին՝ Արթուր Նահապետյանը նշել է, որ 2024 թվականին դատի է տրվել 175 հանրային ծառայող, այդ թվում՝ նախարարությունների, տեսչական մարմինների, Երևանի քաղաքապետարանի, համայնքապետարանների և մարզպետարանների աշխատակիցներ:

Председатель Антикоррупционного комитета РА Артур Наапетян представил сегодня на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам отчет о годовой деятельности Антикоррупционного комитета за 2024 год. Артур Наапетян привел статистические данные о расследованных в прошлом году уголовных производствах и ходе их расследования, подчеркнув, что Антикоррупционный комитет в основном расследует сложные и многоаспектные производства, по которым следователи выполняют большой объем работы.
По словам председателя комитета, количество расследованных уголовных производств в 2024 году по сравнению с 2023 годом увеличилось на 465, или на 25,5%, а количество завершенных производств увеличилось на 313, или на 58,4%.
Коснувшись направленных в суд уголовных производств, Артур Наапетян отметил, что в 2024 году к судебным искам были привлечены 175 государственных служащих, в том числе - сотрудники министерств, инспекционных органов, мэрии Еревана, общинных администраций и районных администраций.