ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված բազմադրվագ քրեական վարույթով իրականացված մեծածավալ ապացուցողական և վարութային այլ գործողությունների արդյունքում հիմնավորվել է, որ Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի Կենտրոն վարչական շրջանի երեք պաշտոնատար անձինք ինչպես խմբի կազմում, այնպես էլ առանձին, բազմաթիվ անձանց օգտին ապօրինի անգործության համար նրանցից պահանջել և ստացել են ընդհանուր՝ շուրջ 1 միլիոն ՀՀ դրամ կաշառք՝ իրենց ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով ի վնաս պետական շահերի:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ վերը նշված պաշտոնատար անձինք, տասնյակ քաղաքացիների օգտին դրսևորելով ապօրինի անգործություն, չեն արձանագրել վերջիններիս կողմից՝ սահմանված կարգի խախտմամբ շինարարական աշխատանքներ իրականացնելու փաստը և աջակցել են վարչական պատասխանատվությունից զերծ մնալուն, որի դիմաց որպես կաշառք նրանցից ստացել են տարբեր չափի գումարներ: Ընդ որում՝ իրավախախտման նշված դեպքերի վերաբերյալ վարչական վարույթներ չեն հարուցվել, որի հետևանքով Երևան համայնքին պատճառվել է ընդհանուր 5.250.000 ՀՀ դրամի վնաս:
Կենտրոն վարչական շրջանի պաշտոնատար անձանց մեղադրանքներ են ներկայացվել բազմաթիվ դրվագներով կաշառք ստանալու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և դրան օժանդակելու համար: Հիշյալ պաշտոնատար անձանցից մեկի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը, մյուս երկուսի նկատմամբ՝ տնային կալանքը և գրավը:
Իրենց օգտին ապօրինի անգործության համար պաշտոնատար անձանց կաշառք տված և կաշառքի միջնորդություն կատարած 9 անձանց նկատմամբ նախաքննության ընթացքում հարուցվել են քրեական հետապնդումներ:
Վերը նշված պաշտոնատար անձանց վերաբերյալ քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

As a result of large-scale evidentiary and other procedural actions carried out during the multi-faceted criminal proceedings investigated in the Anti-Corruption Committee of the Republic of Armenia, it was established that three officials of Kentron administrative district of Yerevan Municipality, both as part of a group and individually, demanded and received bribes in the total amount of about AMD 1 million for illegal inaction in favor of some persons, using their official powers to the detriment of state interests.
In particular, the preliminary investigation revealed that the above-mentioned officials, demonstrating illegal inaction in favor of dozens of citizens, did not record the facts of implementation of construction works by the latter, in violation of the established procedure and assisted to the evasion of administrative responsibility, in return for which they received various amounts of money from them as bribes. Moreover, no administrative proceedings were initiated on the above-mentioned facts of violations, as a result of which the community of Yerevan suffered damages in the total amount of AMD 5,250,000.
The officials of Kentron administrative district were charged with multiple episodes of bribery, abuse of official authority, and aiding and abetting bribery. Arrest was applied as a measure of restriction against one of the aforementioned officials, and home arrest and bail were applied against the other two.
Criminal prosecutions were initiated in the course of the preliminary investigation against 9 persons who bribed officials for illegal inaction in their favor and mediated in receiving bribes for their own benefit.
The preliminary investigation under the criminal proceedings against the above-mentioned officials has been completed. The materials of the proceedings, along with an indictment, were submitted to the supervising prosecutor with a motion to approve and send to the court.