ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված բազմադրվագ քրեական վարույթով իրականացված մեծածավալ ապացուցողական և վարութային այլ գործողությունների արդյունքում հիմնավորվել է, որ Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի Կենտրոն վարչական շրջանի երեք պաշտոնատար անձինք ինչպես խմբի կազմում, այնպես էլ առանձին, բազմաթիվ անձանց օգտին ապօրինի անգործության համար նրանցից պահանջել և ստացել են ընդհանուր՝ շուրջ 1 միլիոն ՀՀ դրամ կաշառք՝ իրենց ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով ի վնաս պետական շահերի:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ վերը նշված պաշտոնատար անձինք, տասնյակ քաղաքացիների օգտին դրսևորելով ապօրինի անգործություն, չեն արձանագրել վերջիններիս կողմից՝ սահմանված կարգի խախտմամբ շինարարական աշխատանքներ իրականացնելու փաստը և աջակցել են վարչական պատասխանատվությունից զերծ մնալուն, որի դիմաց որպես կաշառք նրանցից ստացել են տարբեր չափի գումարներ: Ընդ որում՝ իրավախախտման նշված դեպքերի վերաբերյալ վարչական վարույթներ չեն հարուցվել, որի հետևանքով Երևան համայնքին պատճառվել է ընդհանուր 5.250.000 ՀՀ դրամի վնաս:
Կենտրոն վարչական շրջանի պաշտոնատար անձանց մեղադրանքներ են ներկայացվել բազմաթիվ դրվագներով կաշառք ստանալու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և դրան օժանդակելու համար: Հիշյալ պաշտոնատար անձանցից մեկի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը, մյուս երկուսի նկատմամբ՝ տնային կալանքը և գրավը:
Իրենց օգտին ապօրինի անգործության համար պաշտոնատար անձանց կաշառք տված և կաշառքի միջնորդություն կատարած 9 անձանց նկատմամբ նախաքննության ընթացքում հարուցվել են քրեական հետապնդումներ:
Վերը նշված պաշտոնատար անձանց վերաբերյալ քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

В результате широкомасштабных доказательных и иных процессуальных действий, осуществленных в ходе многоаспектного уголовного производства, расследованного в Антикоррупционном комитете Республики Армения, установлено, что трое должностных лиц аппарата административного района Кентрон мэрии Еревана как в составе группы, так и по отдельности, требовали и получали взятки в общей сложности на сумму около 1 миллиона драмов РА за незаконное бездействие в пользу ряда лиц, используя свои должностные полномочия в ущерб государственным интересам.
В частности, в ходе предварительного следствия установлено, что указанные должностные лица, проявляя незаконное бездействие в интересах десятков граждан, не фиксировали факты проведения последними строительных работ с нарушением установленного порядка и содействовали уклонению от административной ответственности, за что получали от них различные суммы денег в качестве взяток.
При этом, по указанным фактам нарушений административных производств возбуждено не было, в результате чего общине Еревана был причинен ущерб на общую сумму 5.250.000 драмов РА.
Чиновникам административного района Кентрон были предъявлены обвинения по нескольким эпизодам во взяточничестве, злоупотреблении должностными полномочиями, а также в пособничестве и подстрекательстве к взяточничеству. В отношении одного из указанных должностных лиц избрана мера пресечения в виде ареста, в отношении двух других избрана мера пресечения в виде домашнего ареста и внесения залога.
В ходе предварительного следствия возбуждены уголовные преследования в отношении 9 лиц, которые давали взятки должностным лицам и посредничали в получении взяток в целях собственной выгоды.
Предварительное следствие по уголовному производству в отношении вышеуказанных должностных лиц завершено. Материалы производства вместе с обвинительным заключением направлены надзирающему прокурору с ходатайством об утверждении его и направлении в суд.