ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ Երևանի քաղաքապետարանում ղեկավար պաշտոն զբաղեցնող անձինք կառուցապատող ընկերությունների ներկայացուցիչների օգտին ապօրինի գործողություն կատարելու, ինչպես նաև օրենքով հասանելիք բարենպաստ վարչական ակտ կայացնելու նպատակով քաղաքապետարանի նախկին պաշտոնյաների օժանդակությամբ ստացել են ընդհանուր 2,5 միլիոն ՀՀ դրամ կաշառք, ինչպես նաև չարաշահել իրենց լիազորությունները:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2024թ. ընթացքում կառուցապատող մի շարք ընկերությունների ներկայացուցիչներ պայմանավորվածություն են ձեռք բերել Երևանի քաղաքապետարանի երկու նախկին պաշտոնյաների հետ՝ քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձանց կաշառք տալու միջոցով իրենց օգտին բարենպաստ վարչական ակտերի ընդունմանը նպաստելու համար: Ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն՝ օժանդակողները քաղաքապետարանի համապատասխան վարչության պետի տեղակալին և ծառայության պետին կաշառքի գումարը փոխանցելու եղանակով կազմակերպել են հիշյալ գործընթացը: Մասնավորապես՝ կառուցապատող ընկերությունների ներկայացուցիչներն իրենց կողմից կառուցված բազմաբնակարան շենքերի շինարարության ընթացքում թույլ տրված խախտումները չարձանագրելու և ավարտական ակտն ապօրինի ստանալու համար օժանդակողների միջոցով քաղաքապետարանի հիշյալ պաշտոնատար անձանց տվել են շուրջ 2.500.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Բացի այդ, նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ բազմաբնակարան շենքի էլեկտրականությունն ապահովելու նպատակով շինարարություն սկսելու թույլտվության վերաբերյալ կառուցապատող ընկերության կողմից 3 անգամ ներկայացված հայտերն ապօրինի մերժվել են քաղաքապետարանի համապատասխան վարչության պետի կողմից, որի հետևանքով կառուցապատողը ստիպված դիմել է հակաօրինական գործողությունների, այն է՝ օրենքով հասանելիք շինթույլտվությունը ստանալու նպատակով վերը նշված նախկին պաշտոնյաների միջոցով քաղաքապետարանի ծառայության պետին տվել է խոշոր չափերի կաշառք: Այնուհետև կաշառք ստացած պաշտոնատար անձը միջնորդել է հայտերը նախկինում մերժած վարչության պետին, որպեսզի վերջինս բավարարի կառուցապատող ընկերության կողմից ներկայացված հայտը, որի արդյունքում կառուցապատող ընկերության կողմից 4–րդ անգամ ներկայացված հայտի վերաբերյալ տրվել է գրավոր համաձայնություն։
Քրեական վարույթով իրականացված նախաքննությամբ բացահայտվել են նաև Արաբկիր վարչական շրջանի պաշտոնատար անձանց կողմից հայտնաբերված վարչական իրավախախտումները չարձանագրելու դիմաց կառուցապատողից կաշառք պահանջելու և ստանալու դեպքեր:
Խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, կաշառք ստանալուն օժանդակելու, կաշառք տալու, ինչպես նաև պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար մեղադրանք է ներկայացվել 12 անձի, այդ թվում՝ Երևանի քաղաքապետարանի երեք պաշտոնյաներին և նրանց օժանդակած նախկին պաշտոնյաներին: Նրանցից չորսի նկատմամբ որպես խափանման միջոցներ են կիրառվել կալանքը, մեկի նկատմամբ՝ տնային կալանքը, իսկ Արաբկիր վարչական շրջանի պաշտոնատար անձանց նկատմամբ որպես համակցված խափանման միջոցներ են կիրառվել բացակայելու արգելքն ու պաշտոնավարման կասեցումը:
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Դատախազի կողմից հաստատվել է մեղադրական եզրակացությունը, և վարույթի նյութերն ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան:

По уголовному производству, возбужденному в результате оперативно-розыскных мероприятий, проведенных Антикоррупционным комитетом Республики Армения, установлено, что лица, занимающие руководящие должности в мэрии Еревана, при содействии бывших должностных лиц мэрии, получили взятки в размере 2,500,000 драмов РА в целях совершения противоправного действия в пользу представителей строительных компаний, а также выдачи благоприятного административного акта в порядке, установленном законом, а также злоупотребили своими полномочиями.
Предварительным следствием установлено, что в 2024 году представители ряда строительных компаний достигли соглашения с двумя бывшими должностными лицами мэрии Еревана о содействии принятию выгодных для них административных актов путем подкупа должностных лиц мэрии. Согласно достигнутым договоренностям, посредники организовали указанный процесс путем передачи суммы взятки заместителю руководителя соответствующего отдела и начальнику службы мэрии. В частности, представители строительных компаний через посредников дали взятки в размере около 2.500.000 драмов РА вышеупомянутым должностным лицам мэрии за то, чтобы не фиксировать нарушения, допущенные при строительстве построенных ими многоквартирных домов, и незаконно получить акт о сдаче объекта.
Кроме того, предварительным следствием установлено, что заявления, поданные строительной организацией на получение разрешения на начало строительства для электроснабжения многоквартирного дома, 3 раза были незаконно отклонены руководителем соответствующего отдела мэрии, в результате чего застройщик был вынужден прибегнуть к незаконным действиям, а именно, для получения предусмотренного законом разрешения на строительство, через вышеуказанных бывших должностных лиц дал крупную взятку руководителю муниципальной службы. Затем должностное лицо, получившее взятку, выступило посредником с руководителем отдела, ранее отклонявшим заявления, с целью удовлетворения последним заявки, поданной строительной компанией, в результате чего было дано письменное согласие на поданную строительной компанией в четвертый раз заявку.
В ходе предварительного следствия, проведенного в рамках уголовного производства, также выявлены факты вымогательства и получения должностными лицами административного района Арабкир взяток от застройщика за то, чтобы не зарегистрировать выявленных административных правонарушений.
Двенадцати лицам, включая трех должностных лиц мэрии Еревана и бывших должностных лиц, которые им содействовали, предъявлены обвинения в получении взяток в крупном размере, пособничестве и подстрекательстве к взяточничеству и злоупотреблении должностными полномочиями. В отношении четверых из них в качестве мер пресечения избран арест, в отношении одного из них – домашний арест, а в отношении должностных лиц административного района Арабкир в качестве комбинированных мер пресечения избран запрет на отсутствие и приостановление полномочий.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено. Обвинительное заключение утверждено прокурором, материалы производства направлены в Антикоррупционный суд Республики Армения.