ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ Երևանի քաղաքապետարանում ղեկավար պաշտոն զբաղեցնող անձինք կառուցապատող ընկերությունների ներկայացուցիչների օգտին ապօրինի գործողություն կատարելու, ինչպես նաև օրենքով հասանելիք բարենպաստ վարչական ակտ կայացնելու նպատակով քաղաքապետարանի նախկին պաշտոնյաների օժանդակությամբ ստացել են ընդհանուր 2,5 միլիոն ՀՀ դրամ կաշառք, ինչպես նաև չարաշահել իրենց լիազորությունները:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2024թ. ընթացքում կառուցապատող մի շարք ընկերությունների ներկայացուցիչներ պայմանավորվածություն են ձեռք բերել Երևանի քաղաքապետարանի երկու նախկին պաշտոնյաների հետ՝ քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձանց կաշառք տալու միջոցով իրենց օգտին բարենպաստ վարչական ակտերի ընդունմանը նպաստելու համար: Ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն՝ օժանդակողները քաղաքապետարանի համապատասխան վարչության պետի տեղակալին և ծառայության պետին կաշառքի գումարը փոխանցելու եղանակով կազմակերպել են հիշյալ գործընթացը: Մասնավորապես՝ կառուցապատող ընկերությունների ներկայացուցիչներն իրենց կողմից կառուցված բազմաբնակարան շենքերի շինարարության ընթացքում թույլ տրված խախտումները չարձանագրելու և ավարտական ակտն ապօրինի ստանալու համար օժանդակողների միջոցով քաղաքապետարանի հիշյալ պաշտոնատար անձանց տվել են շուրջ 2.500.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Բացի այդ, նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ բազմաբնակարան շենքի էլեկտրականությունն ապահովելու նպատակով շինարարություն սկսելու թույլտվության վերաբերյալ կառուցապատող ընկերության կողմից 3 անգամ ներկայացված հայտերն ապօրինի մերժվել են քաղաքապետարանի համապատասխան վարչության պետի կողմից, որի հետևանքով կառուցապատողը ստիպված դիմել է հակաօրինական գործողությունների, այն է՝ օրենքով հասանելիք շինթույլտվությունը ստանալու նպատակով վերը նշված նախկին պաշտոնյաների միջոցով քաղաքապետարանի ծառայության պետին տվել է խոշոր չափերի կաշառք: Այնուհետև կաշառք ստացած պաշտոնատար անձը միջնորդել է հայտերը նախկինում մերժած վարչության պետին, որպեսզի վերջինս բավարարի կառուցապատող ընկերության կողմից ներկայացված հայտը, որի արդյունքում կառուցապատող ընկերության կողմից 4–րդ անգամ ներկայացված հայտի վերաբերյալ տրվել է գրավոր համաձայնություն։
Քրեական վարույթով իրականացված նախաքննությամբ բացահայտվել են նաև Արաբկիր վարչական շրջանի պաշտոնատար անձանց կողմից հայտնաբերված վարչական իրավախախտումները չարձանագրելու դիմաց կառուցապատողից կաշառք պահանջելու և ստանալու դեպքեր:
Խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, կաշառք ստանալուն օժանդակելու, կաշառք տալու, ինչպես նաև պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար մեղադրանք է ներկայացվել 12 անձի, այդ թվում՝ Երևանի քաղաքապետարանի երեք պաշտոնյաներին և նրանց օժանդակած նախկին պաշտոնյաներին: Նրանցից չորսի նկատմամբ որպես խափանման միջոցներ են կիրառվել կալանքը, մեկի նկատմամբ՝ տնային կալանքը, իսկ Արաբկիր վարչական շրջանի պաշտոնատար անձանց նկատմամբ որպես համակցված խափանման միջոցներ են կիրառվել բացակայելու արգելքն ու պաշտոնավարման կասեցումը:
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Դատախազի կողմից հաստատվել է մեղադրական եզրակացությունը, և վարույթի նյութերն ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան:

The criminal proceedings initiated as a result of operational-investigative measures carried out by the Anti-Corruption Committee of the Republic of Armenia established that persons holding managerial positions in Yerevan Municipality, with the assistance of former officials of the Municipality, received a total of AMD 2.5 million in bribes for committing illegal acts in favor of representatives of construction companies, as well as for issuing a favorable administrative act in the manner prescribed by law, and also abused their powers.
The preliminary investigation revealed that throughout 2024, representatives of some construction companies reached an agreement with two former officials of Yerevan Municipality to facilitate the adoption of favorable administrative acts in their favor by bribing officials of the Municipality. Based on the agreements reached, the intermediaries organized the aforementioned process by transferring the bribe amount to the deputy head of the relevant department of the Municipality and the head of the service. In particular, the representatives of the construction companies gave bribes of about AMD 2,500,000 to the aforementioned officials of the Municipality through the intermediaries for not recording the violations committed during the construction of the multi-apartment buildings they built and to illegally obtain the act of completion.
In addition, the preliminary investigation established that the applications submitted by the construction organization for obtaining a permit to start construction for the power supply of the multi-apartment building were illegally rejected 3 times by the head of the relevant department of the Municipality, as a result of which the constructor was obliged to resort to illegal actions, namely, for obtaining the construction permit provided by law, through the above-mentioned former officials he gave a large bribe to the head of the municipal service. Afterwards, the official who received the bribe acted as an intermediary with the head of the department, who had previously rejected the applications to satisfy the application submitted by the construction company, as a result of which a written approval was given to the application submitted by the construction company for the fourth time.
The preliminary investigation carried out under criminal proceedings also revealed cases of demanding and receiving bribes by the officials of Arabkir administrative district from the constructor in exchange for not recording the detected administrative violations.
Twelve persons, including three officials of Yerevan Municipality and former officials who assisted them, were charged with receiving bribes in large amounts, aiding and abetting bribery, as well as abusing official powers. Arrest was applied as a measure of restriction against four of them, home arrest was chosen against one of them, and a ban on absence and suspension of powers were chosen as a combined measure of restriction for the officials of Arabkir administrative district.
The preliminary investigation of the criminal proceedings has been completed. The indictment has been approved by the prosecutor, and the materials of the proceedings have been sent to the Anti-Corruption Court of the Republic of Armenia.