ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով իրականացված մեծածավալ ապացուցողական և վարութային այլ գործողությունների արդյունքում բացահայտվել են ՀՀ Լոռու մարզում ապօրինի ծառահատումներ իրականացնելու դիմաց ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության անտառային կոմիտեի «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի պաշտոնատար անձանց կողմից կաշառք ստանալու բազմաթիվ դեպքեր։
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի անտառտնտեսություններից մեկի տնօրենը 2024 թվականի հունիսի 10-ից սեպտեմբերի 29-ն ընկած ժամանակահատվածում համաձայնություն է ձեռք բերել նույն անտառտնտեսության 5 անտառապետերի հետ՝ իրենց ծառայողական լիազորություններն ու դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով մի շարք անձանց օգտին թողտվություն դրսևորելու և ապօրինի այլ գործողությունների համար կաշառք ստանալու վերաբերյալ։
Վերոհիշյալ պայմանավորվածությունը ձեռք բերելուց հետո նշված անտառտնտեսության տնօրենն ու անտառապետերը բազմաթիվ անձանցից որպես կաշառք ստացել են ընդհանուր շուրջ 1,5 միլիոն ՀՀ դրամ, որի դիմաց նշված անձանց թույլատրել են տվյալ անտառտնտեսության տարածքից առանց որևէ խոչընդոտի իրականացնել ապօրինի, այդ թվում՝ անտառահատման տոմսերում նշված քանակները գերազանցող ծառահատումներ:
Անտառտնտեսության տնօրենին և 5 անտառապետերին կաշառք ստանալու համար մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (ընդհանուր 23 դրվագ), իսկ նրանց կաշառք տված անձանց՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով:
Մեղադրյալներից վեց պաշտոնատար անձանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը և տնային կալանքը: Նրանց վերաբերյալ քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

В результате масштабных следственных и процессуальных действий, проведённых в рамках уголовного производства, расследуемого Антикоррупционным комитетом Армении, были выявлены многочисленные случаи получения взяток должностными лицами государственного некоммерческого учреждения «Айантар» Комитета лесного хозяйства Министерства окружающей среды Армении за незаконные вырубки в Лорийской области Республики Армения.
В частности, предварительным следствием установлено, что директор одного из лесхозов ГНКО «Армлес» в период с 10 июня по 29 сентября 2024 года вступили в сговор с 5 лесничими того же лесхоза о получении взяток в обмен на использование своих служебных полномочий и оказанного ими влияния для оказания покровительственных услуг в пользу ряда лиц и за совершение иных противоправных действий.
После вступления в сговор директор и лесничии указанного лесхоза получили от множества лиц в качестве взяток в общей сложности около 1,5 млн. драмов РА, в обмен на что указанным лицам было разрешено беспрепятственно осуществлять незаконные рубки леса на территории данного лесхоза, в том числе вырубки леса сверх объемов, указанных в лесорубочных талонах.
Директору лесхоза и 5 лесничим предъявлено обвинение в получении взятки по пунктам 1 и 3 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса Республики Армения (всего по 23 эпизодам), а лицам, давшим им взятку, предъявлено обвинение по пункту 3 части 2 статьи 436 Уголовного кодекса Республики Армения.
В отношении шестерых обвиняемых должностных лиц в качестве меры пресечения применен арест и домашний арест. Предварительное следствие по их уголовному производству завершено. Материалы производства вместе с обвинительным заключением направлены надзирающему прокурору с ходатайством об утверждении его и направлении в суд.