ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով իրականացված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի (ՍԱՏՄ) Վայոց ձորի մարզային կենտրոնի երկու գլխավոր տեսուչները, իրենց լիազորություններն օգտագործելով կաշառք տվողի կամ նրա մատնանշած անձի օգտին անգործություն կատարելու համար, խմբի կազմում, նախնական համաձայնությամբ տարբեր տնտեսվարողներից կաշառք են ստացել, ինչպես նաև կատարել պաշտոնեական կեղծիք:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ հիշյալ պաշտոնատար անձինք հայտնաբերված խախտումների պայմաններում չեն կասեցրել մսի իրացումը և հետագա ոչնչացման նպատակով այն չեն առգրավել, ինչպես նաև չեն կազմել խախտում թույլ տված անձանց վարչական պատասխանատվության ենթարկելու արձանագրություններ, որի դիմաց տնտեսվարողներից որպես կաշառք ստացել են վառելանյութ և տարբեր չափի գումարներ։
Ապօրինի անգործության համար խմբի կազմում կաշառք ստանալու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար երկու պաշտոնատար անձանց մեղադրանքներ են ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 445-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (4 դրվագ)։
Մեղադրանքներ են ներկայացվել նաև հիշյալ պաշտոնատար անձանց կաշառք տված չորս քաղաքացիներին, որոնց նկատմամբ քրեական հետապնդումը նախաքննության ընթացքում դադարեցվել է գործուն զղջալու հիմքով։
ՍԱՏՄ պաշտոնատար անձանց վերաբերյալ քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է, և վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան:

The preliminary investigation carried out by the RA Anti-Corruption Committee within the framework of the criminal proceedings established that two chief inspectors of Vayots Dzor regional center of the Food Safety Inspection Body of the Republic of Armenia (FSIB), using their powers to commit inaction in favor of a bribe-giver or the person indicated by him, as part of a group, having entered into a preliminary agreement, received bribes from various business entities, as well as committed official forgery.
In particular, the preliminary investigation revealed that the officials mentioned above did not suspend the sale of meat in the conditions of the identified violations and did not seize it for further destruction, as well as did not draw up protocols on bringing violators to administrative responsibility, receiving in return fuel and various amounts of money from business entities as bribes.
For illegal inaction and committing official forgery, two officials were charged with receiving a bribe as part of a group under Article 445, Part 2, and Article 435, Part 2, Clauses 1 and 3 (4 episodes) of the Criminal Code of the Republic of Armenia.
Charges were also brought against four citizens who gave bribes to the mentioned officials, the criminal prosecution against whom was terminated in the course of the preliminary investigation due to active repentance.
The preliminary investigation under the criminal proceedings against the officials of the FSIB has been completed, the materials of the proceedings together with the indictment have been sent to the Anti-Corruption Court of the Republic of Armenia.