ՀՀ ՆԳՆ քրեական ոստիկանությունից և Ազգային անվտանգության ծառայությունից ստացված հաղորդումների հիման վրա ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթով պարզվել է, որ 2025 թվականի մարտի 30-ին նշանակված՝ Գյումրի համայնքի ավագանու արտահերթ ընտրությանը մասնակցող կուսակցությունների դաշինքներից մեկի կողմից առաջադրված թեկնածուի ազգականը և նշված դաշինքի ավագանու երկու թեկնածուները նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում, բարեգործության անվան տակ ընտրողներին մատուցել են ծառայություններ և բարեգործության հետ միաժամանակ իրականացրել նախընտրական քարոզչություն: Մասնավորապես՝ Գյումրի համայնքի փողոցներում կատարել են հարթեցման և խճապատման աշխատանքներ, որոնք ներկայացվել են որպես ընտրողների շրջանում ծառայությունների մատուցում, ընտրողի խնդրանքի կատարում՝ փաստացի իրականացնելով նախընտրական քարոզչություն։
Այդ կերպ վերը նշված երեք անձինք ընտրությունների նշանակման որոշումն ուժի մեջ մտնելու օրվանից մինչև ընտրությունների արդյունքների ամփոփումը բարեգործության անվան տակ, նախընտրական քարոզչություն իրականացնելով զուգորդված, ընտրողների համար անհատույց ծառայություններ մատուցելու եղանակով խախտել են ընտրության ժամանակ բարեգործության արգելքը, որի համար նրանց մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 221-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Մեղադրյալների նկատմամբ համակցված կիրառվել են վարչական հսկողությունն ու բացակայելու արգելք խափանման միջոցները։

По уголовному производству, возбужденному Антикоррупционным комитетом РА на основании сообщений, полученных из Уголовной полиции МВД и Службы национальной безопасности РА, установлено, что родственник кандидата, выдвинутого одним из блоков партий, участвующих во внеочередных выборах Совета старейшин общины Гюмри, назначенных на 30 марта 2025 года, и два кандидата в Совет старейшин указанного блока, вступив в предварительный сговор, в составе группы, оказывали услуги избирателям под видом благотворительности и одновременно осуществляли предвыборную агитацию.
В частности, они провели работы по выравниванию и мощению улиц общины Гюмри, которые были представлены как оказание услуг избирателям и выполнение их просьб, фактически занимаясь предвыборной агитацией.
Таким образом, трое вышеуказанных лиц, оказывая безвозмездные услуги избирателям, сопряженные с предвыборной агитацией, нарушили запрет на осуществление благотворительной деятельности в период выборов с момента вступления в силу решения о назначении выборов до подведения итогов выборов, за что им было предъявлено обвинение по части 1 статьи 221 Уголовного кодекса Республики Армения.
В отношении обвиняемых применены меры пресечения в виде административного надзора и запрета на отсутствие.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено, материалы производства с обвинительным заключением направлены в Антикоррупционный суд Республики Армения.