ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ ՀՀ ՊՆ N զորամասում շինարարական աշխատանքների իրականացման նպատակով ՊՆ-ի և կապալառու ընկերության միջև 2023 թվականի հունիսին կնքվել է պետական գնման պայմանագիր, որի շրջանակում շինարարական աշխատանքները կատարվել են թերի, իսկ որոշ աշխատանքների համար օգտագործվել են նախատեսվածից 3 անգամ ցածր արժեքով անորակ նյութեր: Նման պայմաններում կապալառու ընկերության տնօրենը, խաբեության եղանակով ՊՆ-ից առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակելու դիտավորությամբ, իր մտերիմի՝ շինարարական աշխատանքների կատարման նկատմամբ տեխնիկական հսկողություն իրականացնող ընկերության տնօրենի հետ կազմել է ակտեր, որոնցում ներառվել են փաստացի չկատարված աշխատանքների մասին տվյալները, ինչպես նաև դրանցում թաքցվել է ցածրարժեք նյութերով աշխատանքների կատարման փաստը: Արդյունքում՝ ՊՆ-ից խաբեության եղանակով հափշտակվել է 81.176.000 ՀՀ դրամ:
Այնուհետև, թերի կատարված աշխատանքներն ընդունելու և դրական եզրակացություններ տալու դիմաց, ՊՆ պաշտոնատար անձը կապալառու ընկերության տնօրենից պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 10.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք, որի մի մասը ստացել է:
Նախաքննությամբ հիմնավորվել է նաև, որ 2024 թվականի հուլիսին ՊՆ-ի և նույն կապալառու ընկերության միջև կնքվել է պետական գնման ևս մեկ պայմանագիր, որով նախատեսված շինաշխատանքների կատարման ընթացքում հնարավոր թերություններն անտեսելու և պայմանագրի կատարման արդյունքների վերաբերյալ դրական եզրակացություններ տալու համար ընկերության տնօրենը ընդհանուր 2.100.000 կաշառք է տվել ՊՆ երկու պաշտոնատար անձանց: Ընդ որում՝ գնման նշված մրցույթին մասնակցելու և գնումների անցկացման կարգը խախտելով հաղթող ճանաչվելու համար, վերը նշված երկու ընկերությունների տնօրեններն ապօրինի վարձատրություն են տվել ՊՆ նախկին աշխատակցին: Արդյունքում՝ գնմանը մասնակցության հայտ ներկայացրած մյուս կազմակերպությունների օրինական շահերին պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս:
Բացի այդ, պարզվել է, որ հիշյալ ընկերությունների ներկայացուցիչները 2024 թվականի հունիսին կաշառք են տվել ՊՆ մեկ այլ պաշտոնատար անձի՝ վերջինիս կողմից ցանկալի բովանդակությամբ տեղեկանք ստանալու համար:
Բազմաթիվ դրվագներով կաշառք ստանալու, տալու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակության, ինչպես նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի մի շարք այլ հոդվածներով նախատեսված հանցավոր արարքներ կատարելու համար մեղադրանք է ներկայացվել 7 անձի, այդ թվում՝ ՊՆ պաշտոնատար անձանց և ՍՊ ընկերությունների տնօրեններին: Վերջիններիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել տնային կալանքը, իսկ ՊՆ պաշտոնյաներից մեկի նկատմամբ՝ կալանքը:

Тhe criminal proceedings investigated in the Anti-Corruption Committee of the Republic of Armenia, established that in June 2023, a public procurement contract was concluded between the Ministry of Defense and a contracting company for implementation of construction works in the N-th military unit of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia, within the framework of which the construction works were performed incompletely, and for some works, low-quality materials with the cost 3 times lower than planned were used. Under such conditions, the director of the contracting company, with the intent to fraudulently steal the property of the Ministry of Defense on an especially large scale, together with his close person - the director of the organization carrying out technical supervision of the construction works, drew up reports containing data on the works that were not actually performed, and also concealed the fact of the works being performed with low-cost materials. As a result, AMD 81,176,000 was fraudulently embezzled from the budget of the Ministry of Defense.
Afterwards, in exchange for accepting incomplete works and issuing positive conclusions, the official of the Ministry of Defense demanded a bribe in an especially large amount of AMD 10,000,000 from the director of the contracting company, part of which he received.
The preliminary investigation also revealed that in July 2024, another public procurement contract was concluded between the Ministry of Defense and the same contracting company, within the framework of which the director of the company gave a bribe in the total amount of AMD 2,100,000 to two officials of the Ministry of Defense in exchange for ignoring possible shortcomings in the performance of the construction works and issuing positive conclusions on the results of the contract. Moreover, in order to participate in the said procurement tender and be recognized as the winner, while violating the procurement procedures, the directors of the two above-mentioned companies paid an illegal reward to a former employee of the Ministry of Defense. As a result, the legitimate interests of other organizations that submitted applications for participation in the procurement suffered particularly large property damage.
In addition, it was established that in June 2025, representatives of the aforementioned companies bribed another official of the Ministry of Defense in order to obtain a reference of the desired content from the latter.
Seven persons, including officials of the Ministry of Defense and directors of limited liability companies, were charged with multiple episodes of bribery, abuse of office, embezzlement in an especially large amount, as well as with committing criminal acts provided for by a number of other articles of the Criminal Code of the Republic of Armenia. Home arrest was applied as a measure of restriction against them, and arrest was applied against one of the officials of the Ministry of Defense.
The preliminary investigation of the criminal proceedings has been completed, and the materials of the proceedings with the indictment have been sent to the Anti-Corruption Court of the Republic of Armenia.