ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված բազմադրվագ քրեական վարույթով իրականացված մեծածավալ ապացուցողական և վարութային այլ գործողությունների արդյունքում հիմնավորվել է, որ ՀՀ նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած անձը, իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով ՍՊ ընկերության տնօրենի օգտին գործողություններ կատարելուն նպաստելու, այն է՝ ընկերության 100 տոկոս բաժնեմասը ՀՀ-ում ոչ ռեզիդենտ ընկերությանը վաճառելու գործարքին չխոչընդոտելու համար, 2008 թվականի փետրվարին և ապրիլին՝ այդ ժամանակահատվածում ՀՀ վարչապետի ավագ օգնականի պաշտոնը զբաղեցրած անձի օժանդակությամբ, նշված գործարարից ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 2.985.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ 2008 թվականի փետրվարի 20-ին ՀՀ նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյան մի շարք անձանց օժանդակությամբ վերը նշված գործարարից կանխիկ եղանակով ստացել է կաշառքի մասնաբաժինը՝ 2.660.000 ԱՄՆ դոլարը, իսկ մնացած մասը ստացել է փոխկապակցված մի շարք անձանց օժանդակությամբ։
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ հիշյալ բարձրաստիճան պաշտոնյայի հանձնարարությամբ կազմակերպվել է կաշառքի մասնաբաժնի մնացած մասը փոխկապակցված անձի միջոցով գործարարի կողմից տալու գործընթացը, որի արդյունքում 2008 թվականի ապրիլի 3-ին և 21-ին նշված անձի բանկային հաշվեհամարին է փոխանցվել համապատասխանաբար՝ 200.000 ԱՄՆ դոլար և 125.000 ԱՄՆ դոլար` նշված գումարների փոխանցման նպատակը ձևակերպելով որպես «բարեգործություն», որով մարվել են ՀՀ նախագահի երդմնակալության և դրան հաջորդած մի քանի օրերի ընթացքում Երևան քաղաքում անցկացված միջոցառման ժամանակ օդապարիկներ վարձակալելու, ինչպես նաև այդ միջոցառման ընթացքում ծախսված այլ գումարների ծախսերը:
Առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար ՀՀ նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած անձին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով: Քրեական վարույթից նրա վերաբերյալ անջատված մասով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

В результате широкомасштабных доказательственных и иных процессуальных действий, осуществленных по многоэпизодному уголовному производству, расследованному в Антикоррупционном комитете Республики Армения, установлено, что лицо, занимавшее должность Президента Республики Армения, используя свое служебное положение для содействия совершению действий в пользу директора ООО, а именно, за то, чтобы не воспрепятствовать сделке по продаже 100 процентов акций компании нерезиденту Республики Армения, в феврале и апреле 2008 года при содействии лица, занимавшего в тот же период должность старшего помощника Премьер-министра Республики Армения, получил от вышеуказанного предпринимателя взятку в особо крупном размере – 2.985.000 долларов США.
По уголовному производству установлено, что 20 февраля 2008 года бывший высокопоставленный чиновник Республики Армения при содействии ряда лиц получил часть взятки от вышеуказанного предпринимателя в размере 2.660.000 долларов США наличными, а остальную часть получил при содействии ряда аффилированных с ним лиц.
В частности, предварительным следствием установлено, что по поручению вышеуказанного высокопоставленного должностного лица, был организован процесс выплаты оставшейся части взятки предпринимателем через аффилированное лицо, в результате чего, 3 и 21 апреля 2008 года на банковский счет вышеуказанного лица было перечислено 200.000 и 125.000 долларов США соответственно, оформив цель перечисления указанных сумм как «благотворительность», которая была использована для оплаты расходов на аренду воздушных шаров во время мероприятия, проведенного в Ереване во время инаугурации Президента Республики Армения и в течение нескольких дней после нее, а также иных расходов, понесенных в ходе данного мероприятия.
За получение взятки в особо крупном размере лицу, занимавшему должность Президента Республики Армения, предъявлено обвинение по пункту 2 части 4 статьи 311 бывшего Уголовного кодекса Республики Армения.
Предварительное следствие по части, отделенной от уголовного производства, в отношении него завершено. Материалы производства вместе с обвинительным заключением направлены надзирающему прокурору с ходатайством об утверждении его и направлении в суд.