ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի և ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ձեռնարկված համատեղ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ բացահատվել է Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի երկու պաշտոնատար անձանց կողմից կաշառք ստանալու դեպք:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ վերը նշված անձինք, զբաղեցնելով Շենգավիթ վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատակազմի համապատասխան բաժնի առաջատար մասնագետների պաշտոնը և տեղյակ լինելով Երևանում գործող զվարճանքի կենտրոնի՝ գիշերային ժամերին աշխատելու թույլտվության բացակայության ու 1 մլն ՀՀ դրամի չափով տեղական տուրքը վճարած չլինելու մասին, հիշյալ կենտրոնի ներկայացուցչի օգտին հովանավորչության և ապօրինի անգործության համար կաշառք են պահանջել նրանից: Մասնավորապես՝ պաշտոնատար անձինք որևէ միջոց չեն ձեռնարկել իրավախախտումն արձանագրելու նպատակով և օրենքով սահմանված համապատասխան վճարումները կատարած չլինելու պայմաններում 1 տարվա ընթացքում զվարճանքի կենտրոնի գործունեությանը չխոչընդոտելու համար 2025 թվականի ապրիլի 15-ին կենտրոնի ներկայացուցչից պահանջել են 600.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
2025 թվականի ապրիլի 19-ին իրականացված «կաշառք ստանալու և կաշառք տալու նմանակում» գաղտնի քննչական գործողության արդյունքում հիշյալ պաշտոնատար անձանցից մեկը 600.000 ՀՀ դրամ կաշառքը ստանալու պահին բռնվել և ձերբակալվել է, որից հետո կատարված խուզարկությամբ նրա մոտից հայտնաբերվել և վերցվել է կաշառքի առարկա հանդիսացող գումարը:
Շենգավիթ վարչական շրջանի երկու պաշտոնատար անձանց մեղադրանք է ներակայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կետերով: Նրանցից մեկի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել տնային կալանքը, իսկ մյուսի նկատմամբ՝ կալանքը:

The preliminary investigation conducted within the framework of the criminal proceedings initiated as a result of joint operative-investigative measures carried out by the RA Anti-Corruption Committee and the National Security Service revealed a case of bribery by two officials of Shengavit administrative district of Yerevan city.
The preliminary investigation established that the above-mentioned persons, holding the position of leading specialists of the relevant department of the head of administration of Shengavit administrative district and being aware about the absence of a permit for night work of the entertainment center operating in Yerevan and the failure to pay a local duty in the amount of AMD 1 million, demanded a bribe from the representative of the above-mentioned center for patronage and illegal inaction. In particular, the officials did not take any measures to register the violation and, in exchange for not to hinder the activities of the entertainment center for 1 year, in the absence of making the relevant payments stipulated by law, on April 15, 2025, they demanded a bribe in the amount of AMD 600,000 from the representative of the center.
As a result of the secret investigative operation “imitation of giving and receiving a bribe” carried out on April 19, 2025, one of the above-mentioned officials was caught and detained at the moment of receiving a bribe in the amount of AMD 600,000, after which, during a search, the bribe amount was found and confiscated from him. Two officials of Shengavit administrative district have been charged under Article 435, Clauses 1, 2, and 3 of the Criminal Code of the Republic of Armenia. Home arrest has been selected as a measure of restriction against one of them, and arrest against the other. The preliminary investigation under the criminal proceedings has been completed.
The materials of the proceedings with the indictment have been sent to the supervising prosecutor with a motion to approve it and send it to the court.