ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված բազմադրվագ քրեական վարույթով իրականացված մեծածավալ ապացուցողական և վարութային այլ գործողությունների արդյունքում հիմնավորվել է, որ 2000-2018 թվականների ընթացքում ՀՀ նախագահի առաջին օգնականի, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի, ՀՀ ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի, ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար-փոխվարչապետի ու ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնները զբաղեցրած անձը հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքերի իրական բնույթն ու ծագումը թաքցնելու և խեղաթյուրելու նպատակով օրինականացրել է 4.921.302.379 ՀՀ դրամի չափով՝ ապօրինի եղանակով ստացված եկամուտները։
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ վերը նշված բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի և վերջինիս մերձավոր ազգականների անվամբ 2004-2018 թվականների ընթացքում գրանցվել է Երևան քաղաքում և ՀՀ մարզերում գտնվող՝ հիշյալ պաշտոնյային փաստացի պատկանող ընդհանուր 39 անշարժ գույքերի նկատմամբ սեփականության իրավունքը։ Մասնավորապես՝ Երևան քաղաքում և ՀՀ մարզերում գտնվող անշարժ գույքերի պայմանագրային արժեքը կազմել է 751.268.208 ՀՀ դրամ, մինչդեռ նույն անշարժ գույքերի միջին շուկայական արժեքը գործարքի կատարման ժամանակ ընդհանուր կազմել է ավելի քան 4.843.530.000 ՀՀ դրամ: Բարձրաստիճան պաշտոնյայի հետ փոխկապակցված անձանց անվամբ Չեխիայի Հանրապետությունում գտնվող ևս 10 անշարժ գույքերի ընդհանուր շուկայական արժեքը կազմել է 391.920.000 ՀՀ դրամին համարժեք 920.000 ԱՄՆ դոլար։
Բացի այդ, պարզվել է, որ նշված անձինք բանկային գործարքների եղանակով շրջանառել են դրամական միջոցներ, սակայն ինչպես գնված անշարժ գույքերի շուկայական արժեքների, այնպես էլ շրջանառված դրամական միջոցների հարաբերակցությունն էականորեն տարբերվել է նրանց կողմից ստացված եկամուտներից։
Հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առանձնապես խոշոր չափերով գույքն օրինականացնելու (փողերի լվացման) համար ՀՀ նախկին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձին մեղադրանք է ներկայացվել 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով։

As a result of large-scale evidentiary and other procedural actions carried out within the framework of multi-episode criminal proceedings, investigated in the Anti-Corruption Committee of the Republic of Armenia, it was established that during 2000-2018, a person who held the positions of First Assistant to the President of the Republic of Armenia, Head of the Office of the President of the Republic of Armenia, Secretary of the National Security Council of the Republic of Armenia, Minister of Territorial Administration and Development - Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia, Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia, with the purpose to conceal and distort the true nature and origin of the property obtained through criminal ways, legalized illegally obtained income in the amount of AMD 4,921,302,379. In the course of the preliminary investigation, it was established that within the period from 2004 to 2018, property rights to a total of 39 real estate properties located in the city of Yerevan and marzes of the Republic of Armenia were registered in the name of the said high-ranking official and his close relatives, which actually belonged to the official mentioned above.
In particular, the contractual value of the real estate located in the city of Yerevan and marzes of Armenia amounted to AMD 751,268,208, while the average market value of the same real estate at the time of the transaction amounted to a total of over AMD 4,843,530,000. The total market value of 10 more real estate properties located in the Czech Republic in the names of persons affiliated with the high-ranking official amounted to USD 920,000, equivalent to AMD 391,920,000.
In addition, it was revealed that the said persons carried out the turnover of funds through banking operations, but the ratio of both the market value of the acquired real estate and the working capital differed significantly from the income they received. For legalization of property (money laundering in particularly large amounts, obtained through criminal ways, the former high-ranking official of the Republic of Armenia was charged under Article 190, Part 3, Clauses 1 and 3 of the Criminal Code of the Republic of Armenia, adopted on April 18, 2003. The preliminary investigation under the criminal proceedings has been completed.
The materials of the proceedings, together with the indictment, have been sent to the supervising prosecutor with a motion to approve it and send it to court.